Europski parlament i Vijeće postigli su politički dogovor o Zakonu o kibernetičkoj solidarnosti, koji je predložila Europska komisija u travnju 2023. godine. Akt bi trebao ojačati solidarnost na razini EU-a radi boljeg otkrivanja, pripreme i odgovora na kibernetičke prijetnje i incidente.
Zakon o kibernetičkoj solidarnosti uključuje tri radnje. Prvo, postavljanje Europskog sustava za uzbunjivanje o kibernetičkoj sigurnosti, koji se sastoji od mreže nacionalnih i prekograničnih kibernetičkih središta, koji će koristiti najsuvremenije alate i infrastrukture, poput umjetne inteligencije i napredne analitike podataka, za brzo otkrivanje cyber prijetnje i incidenti. Ova će infrastruktura vlastima i drugim relevantnim subjektima pružiti svijest o situaciji u stvarnom vremenu, omogućujući im učinkovit odgovor na takve prijetnje i incidente. U travnju 2023. osnovana su dva konzorcija država članica za zajedničku nabavu i primanje bespovratnih sredstava za rad i pokretanje pilot faze takvih alata i infrastrukture u okviru Programa za digitalnu Europu.
Drugo, Zakon također stvara mehanizam za hitne slučajeve kibernetičke sigurnosti koji će poboljšati spremnost i sposobnosti odgovora na značajne kibernetičke incidente velikih razmjera. Mehanizam će podržati tri glavna područja: radnje pripravnosti, novu rezervu kibernetičke sigurnosti EU-a i financijsku potporu za uzajamnu pomoć. Treće, prijedlog također uspostavlja europski mehanizam za pregled kibernetičkih incidenata za pregled i procjenu značajnih ili velikih incidenata nakon što su se dogodili kako bi se pružile preporuke za poboljšanje položaja EU-a u području kibernetičke sigurnosti.
Europski parlament i Vijeće također su postigli dogovor o izmjeni Zakona o kibernetičkoj sigurnosti. Ovaj amandman otvara mogućnost usvajanja europskih shema certificiranja za upravljane sigurnosne usluge. Pomoći će u stvaranju okvira za uspostavu pouzdanih pružatelja usluga u Rezervi kibernetičke sigurnosti EU-a prema Zakonu o kibernetičkoj solidarnosti.
Sporazum sada treba službeno odobriti Europski parlament i Vijeće. Nakon što bude formalno usvojen, Zakon o kibernetičkoj solidarnosti stupit će na snagu 20. dana od objave u Službenom listu. Zakonom o kibernetičkoj solidarnosti povećat će se sredstva za aktivnosti kibernetičke sigurnosti u okviru Programa za digitalnu Europu za razdoblje 2025.-2027.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?
Novo istraživanje Juniper Research pokazalo je da će broj API poziva u open bankingu globalno porasti za 427 posto, s 137 milijardi poziva u 2025. godini, a do 2029. očekuje se da će taj broj dosegnuti preko 720 milijardi.