Kako neke zemlje poput Rusije, Irana, Kine, Irana, Mianmara i drugih autoritarnih država nastavljaju cenzurirati internet, potražnja za VPN uslugama nikada nije bila veća.
Zbog toga Sjedinjene Američke Države potiču velike tehnološke kompanije da rade bolje u smislu razvoja te tehnologije. Tim povodom je 5. rujna u Bijeloj kući održan sastanak s predstavnicima Amazona, Googlea, Microsofta, Cloudflarea i aktivistima civilnog društva kako bi obećali ponudu većeg digitalnog protoka vladininim alatima za izbjegavanje cenzure na internetu.
Prijedlog za "sniženu ili subvencioniranu propusnost servera" dolazi od Fonda za otvorenu tehnologiju (Open Technology Fund – OTF) kako bi zadovoljili sve brže rastuću potražnju za VPN uslugama. Ova organizacija, koju podržava SAD, financira tehnološke projekte usmjerene na suzbijanje cenzure na internetu i borbu protiv represivnog nadzora.
Cenzura na internetu je u porastu. Prema godišnjem izvještaju Access Now, vlade su nastavile intenzivno koristiti blokade komunikacijskih platformi u 2023. Konkretno, postavljeno je, ili zadržano, 53 blokada platformi u 25 zemalja, u usporedbi s 39 blokada u 29 zemalja godinu prije. Nakon devet mjeseci ove godine, očekuje se nastavak ovog trenda.
Stoga, samo u 2024., jedan od najboljih besplatnih VPN-ova na tržištu, Proton VPN, zabilježio je nagli porast korištenja u 12 zemalja jer su korisnici tražili način zaobilaženja vladinih ograničenja interneta. Među njima su Brazil, Venezuela, Turska, Mianmar i Pakistan.
Potražnja za VPN uslugama naglo je porasla nakon invazije na Ukrajinu pa je Bidenova administracija povećala proračun za financiranje te tehnologije. Ipak, OTF se još uvijek bori kako bi balansirao potrebe 46 milijuna aktivnih korisnika mjesečno, koji trenutno koriste VPN-ove podržane i financirane od strane američke vlade.
Zbog toga OTF sada traži da tehnološke kompanije preuzmu svoj dio odgovornosti u podršci borbi za otvoreni internet.