Fintech industrija se vrlo snažno razvija, a kako ističe Uprave Aircasha Hrvoje Ćosić upisani su u EU registar institucija za elektronički novac od krovnog regulatora EBA (European Banking Association) što im daje snagu na tržištu i korisnicima potvrđuje kvalitetu usluge.
Što se tiče usluga Ćosić ističe glavne prednosti e-walleta, između ostalog, to je i gotovinski novčanik koji omogućuje brzu konverziju novca u digitalni i obrnuto, a gotovina se može podići na svim kioscima Tiska, Ininim benzinskim postajama.
Tržište digitalnih novčanika razlikuje se od tržišta digitalnih odnosno virtualnih kreditnih / debitnih kartica. Koje su ključne razlike i gdje se Aircash tu uklapa?
Ne bih rekao da se baš razlikuju više su komplementarni. Aircash je prije svega IVT platforma za sve oblike mobilnih plaćanja. Aircash je licencirana institucija za elektronički novac s licencom Hrvatske narodne banke, koja vrijedi u svim državama Europske unije. Upisani smo u EU registar institucija za elektronički novac od krovnog regulatora EBA (European Banking Association).
Aircash je hrvatska fintech kompanija koja je razvila mobilnu aplikaciju i prvi smo na naše tržište uveli digitalni novčanik. Naglasio bih glavne prednosti našeg e-walleta, između ostalog, to je i gotovinski novčanik koji omogućuje brzu konverziju novca u digitalni i obrnuto, a gotovina se može podići na svim kioscima Tiska, Ininim benzinskim postajama, posebno smo posebno smo ponosni na inovativnu uslugu- podizanje gotovine na PBZ bankomatima bez ikakve naknade, kartice i računa banci.
Sve što vam je potrebno je Aircash aplikacija i pametni telefon. Aircash ima svoj „marketplace“, odnosno usluge unutar same aplikacije, koje korisnicima omogućavaju brza i jednostavna plaćanja potrebnih stvari poput računa, parkinga, ENC-a, lutrije, telekoma, PlayStationa i slično. Aplikacija za razliku od virtualnih kreditnih ili debitnih kartica načelno pruža više mogućnosti, jer je otvorena platforma koja se može neprekidno širiti, a s druge strane, kartice su desetljećima na tržištu i prihvaćaju ih milijuni korisnika.
Zbog svega navedenog tržišta digitalnih novčanika i kartica zapravo su komplementarna i Aircash ide upravo u smjeru sinergije.
U kojem smjeru se razvija Aircash i koje su mu ključne funkcionalnosti, što planirate dodati u budućnosti?
Razvija se u smjeru da može odgovoriti svim, ali baš svim potrebama plaćanja, za sve skupine ljudi. Naravno, razvijamo i postojeće funkcionalnosti, poput slanja i primanja novca, plaćanja usluga, do mogućnosti plaćanja na svim prodajnim mjestima, tu govorimo o internetskoj kupnji kao i onoj u stvarnim trgovinama. Cilj nam je da Aircash aplikacija postane proizvod za sve skupine ljudi neovisno o njihovoj dobi i preferencijama.
Nalazimo rješenja koja vode računa o sigurnosti i privatnosti naših korisnika, a uskoro ćemo proširiti funkcionalnosti plaćanja na internetu. Tu želimo posebnu pažnju posvetiti sigurnosti na internetu i zaštiti mlađih kako ne bi imali mogućnost doticaja sa sadržajem koji nije namijenjen njihovoj dobi.
Tko su vam danas konkurenti na tržištu i kakva je uopće budućnost digitalnih novčanika?
Nemamo konkurenata u Hrvatskoj nego na globalnoj razini, poput drugih popularnih digitalnih novčanika poput Revoluta ili N26. Izdvojio bih još nekoliko naših prednosti, a to je da smo fintech kompanija u 100 % hrvatskom vlasništvu, imamo licencu HNB-a, nudimo sigurnost i privatnost našim korisnicima i pružamo im bolje korisničko iskustvo. Sve to pokazuje da idemo prema liderskoj poziciji u Hrvatskoj.
Kod korištenja Aircash usluga postoje i naknade. Kako su one određene?
Korisnici uglavnom ne plaćaju naknade, a ako ih i ima one su uistinu minimalne. Konkretno, za slanje novca naknade iznose 1 % dok je uplata na digitalni novčanik besplatna kao i podizanje gotovine na svim PBZ bankomatima diljem Hrvatske. Za tu uslugu korisnik ne treba biti klijent niti jedne banke, a ne mora imati ni karticu.
Dovoljna mu je Aircash aplikacija i pametni telefon. Uplata gotovine na svim kioscima Tiska i Ininim benzinskim postajama je besplatna, a isplata se naplaćuje 4%. Sve usluge poput nadoplate ENC-a, plaćanja računa i parkinga su besplatne za naše korisnike.
Koliko je dosad uloženo vremena u razvoj Aircasha i planirate li kakvu izlaznu strategiju?
Na Aircash aplikaciji radi se od samih početaka odnosno od 2015. godine, te sada kao i tada, isključivi naglasak je na poboljšanju mogućnosti same aplikacije i usmjerenju prema korisniku. To je i sadašnja izlazna strategija.