Osnovan 2021. godine, startup Omnisearch pokrenut je s ciljem razvoja softvera za pretraživanje audio i video sadržaja. Startup su osnovala dvojica inženjera, CEO Marin Smiljanić, bivši inženjer u Amazonu te CTO Matej Ferenčević, jedan od najranijih zaposlenika uspješnog domaćeg startupa Memgrapha. Tvrtka je dosad primila 1.2 milijuna dolara investicije i ima klijente na pet kontinenata.
Kako sami napominju startup je nastao kao odgovor na problem s kojim se Smiljanić svakodnevno susretao za vrijeme rada u Amazonu: traženju informacija u ogromnoj bazi videomaterijala. Kao i svaka “Big Tech” tvrtka, Amazon je imao internu biblioteku videomaterijala koji su se primarno sastojali od predavanja iskusnih inženjera i menadžera. Smiljanić je, kao i većina kolega, često trebao pronaći odgovore na konkretna pitanja u materijalima, no s obzirom da tradicionalne metode pretraživanja funkcioniraju samo na tekstualnom sadržaju, to je bilo nemoguće.
Upravo o tome smo razgovarali s Marinom Smiljanićem, suosnivačem i CEO-om, te Matejom Ferenčevićem, suosnivač i CTO-om Omnisearcha.
Pred vama je posljednja ekskluzivna TV emisija sa sajma IFA 2024 koji je ove godine proslavio svoj stoti rođendan. Sajam je ove godine posjetilo preko 215.000 posjetitelja iz 138 zemalja, od čega 133.000 stručnih posjetitelja, navode organizatori.
Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) transformiraju kibernetičku sigurnost omogućujući brže i točnije otkrivanje prijetnji. Ove tehnologije analiziraju goleme količine podataka kako bi identificirale neobične obrasce i ponašanja koji mogu ukazivati na sigurnosnu prijetnju. Za CMS, implementacija AI i ML može značajno poboljšati našu sposobnost otkrivanja i odgovora na prijetnje u stvarnom vremenu, smanjujući prozor mogućnosti za napadače ili čak automatizirati suvišne zadatke povezane s NIST okvirom za upravljanje rizicima.
Procjene pokazuju da će globalno tržište industrijske kibernetičke sigurnosti, koje je 2024. godine vrijedilo 84,54 milijarde dolara, do 2029. doseći 135,11 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 9,8%. Taj rast pokreću sve veća integracija Interneta stvari (IoT) u sustave industrijske kontrole (ICS), primjena umjetne inteligencije i generativnog AI-ja u sigurnosnim rješenjima te prijelaz prema pametnoj proizvodnji.