Huaweijevo poslovanje na tržištu pametnih telefona pod pritiskom od svibnja 2019. zbog američkih sankcija i to je na najbolji način iskoristio Xiaomi, ali iznimno je profitirao i Apple.
U trenucima najveće moći, Huawei je bio drugi najveći proizvođač na svijetu s udjelom od dvadesetak posto i prognoza je bila da će najkasnije do 2024. prestići Samsung te se pozicionirati na vrhu. No, situacija na koju se nije moglo utjecati potpuno je preusmjerila priču.
Konkretnije, predsjednik Xiaomija Lu Weibing pohvalio se da je njegova kompanija pridobila 50 milijuna korisnika od njih 80 milijuna, koliko ih je Huawei izgubio tijekom nešto više od tri godine.
Analize pokazuju i da se Apple domogao 20 milijuna korisnika, a Honor, čija je matična kompanija bio Huawei, deset milijuna korisnika.
Tako to inače biva, dok jedno "carstvo" padne, nikne drugo. Huawei je godinama bio uvjerljivo najmoćniji u Kini, okolici, a polako je osvajao i svijet. Sad se sve to "prelilo" na Xiaomi, koji je počeo dinamičnije stvarati svoje carstvo. Nažalost, čak ni to nije dovoljno da bi se u kriznim trenucima poslovalo "u plusu".
Svejedno, jedine kompanije koje su zabilježile rast na godišnjoj razini u 2022., bile su Apple i Samsung. Takvo stanje će se vjerojatno nastaviti i u ovoj godini jer je prognoza da će globalno tržište pametnih telefona pasti za 12 posto, a kinesko za 13 posto.
Negativan je to trend na koji se polako moramo naviknuti. Pandemija koronavirusa, inflacija, geopolitičke (ne)prilike učinili su svoje i korisnici su odlučili ne trošiti novac na nove uređaje, kao u prošlosti. Mijenjaju ih rjeđe jer se iz godine u godinu ionako ne vidi značajniji napredak između novijih i starijih modela.
Kako god, Xiaomi ima dobre temelje za preživjeti krizu i nakon nje punom snagom krenuti prema osvajanju vrhova na kojima je nekad bio Huawei...