Apple je na "One more thing" eventu u Cupertinu predstavio revolucionarnu Mac seriju - prvu s ARM arhitekturom. Načinjena je isključivo za novi MacBook Air, MacBook Pro i Mac Mini, a trebala bi donijeti monumentalne promjene na računalnoj sceni, a vjerojatno i šire u tehnološkom smislu.
"Ovo je rezultat smjele promjene, koja se kreirala godinama. I zato je ovo uistinu povijesni dan za Mac i za Apple", rekao je tijekom prezentacije izvršni direktor (CEO) Applea Tim Cook.
Naime, procesori M1 bazirani su na 5nm tehnologiji, sastoji se od osam jezgri i grafičkog koprocesora. A da bi funkcionirao još impozantnije, brine se Neural Engine strojno učenje - koje ujedno donosi i 15 puta veće brzine na tom polju - integrirani Image Signal Processor (ISP) i Secure Enclave koprocesor za sigurnosne ključeve. Ali i Mac OS Big Sur, koji donosi podršku za novi čipset te sami rad s aplikacijama.
Konkretnije, one koje su razvijene u prošlosti, vezale su se za x86 arhitekturu, odnosno, uz Intelove procesore. Stoga, da bi stariji modeli normalno radili i nakon ovih novosti, u Appleovoj "radionici" kreirane se u "Universal Apps" ili univerzalne aplikacije. Uz njih će svaka aplikacija bezbrižno raditi na x86 i ARM arhitekturi. Za te detalje u Appleu su se pobrinuli kroz Rosetta 2 projekt.
Dakle, osigurana je potpuna kompatibilnost, a iz Applea čak tvrde da će odsad neki programi bolje raditi nego što su radili dosad. Nadalje, navodi se i da će Safari uz M1 i Big Sur 50 posto brže izvršavati JavaScript.
Ali, ono najbitnije u cijeloj priči svakako je da će odsad aplikacije za iPhone i iPad modele biti dostupne na Mac modelima s M1 čipsetom, što se i najavljivalo, no trebalo je ipak čekati službene potvrde i prezentaciju da bi se uvjerili kako zapravo sve skupa funkcionira. A funkcionira besprijekorno, bar prema onome što su iz Applea pokazali. A sad malo više o novim Macovima i novom operativnom sustavu, koji s četvrtkom 12. studenoga dolazi na tržište...
Vizualno ne djeluje drugačije no prethodnik, ima 13 inča, Retina zaslon te općenito dizajn i boje kao prije, ali ispod kućišta zbiva se čarolija. Zbog M1 čipseta, brži je za oko 3,5 puta od prethodnika, a uz to ima i pet puta bolje grafičke performanse. Zanimljivost je da nema ventilatora, a na jednom punjenju baterije moguće je neprekidno gledati 18 sati video sadržaja ili surfati 15 sati. To je čak šest sati bolje no prethodnik. Osiguran je uz Touch ID, nudi bolje fotografije i videopozive, dolazi s početnih 8GB radne memorije i 256GB SSD, koji je dvaput brži nego u starijoj generaciji. Dolazi s dva Thunderbolt porta s USB 4 podrškom. Prvotna cijena bit će 999 američkih dolara.
Dizajnom i veličinom od 13 inča također podsjeća na prethodnika. Također, iako će koštati 300 dolara više no Air, nudi jednako radne memorije i jednak SSD disk u početnoj verziji. Ujedno, 2,5 puta je brži no prethodnik i ima pet puta bolje grafičke performanse. Baterija mu drži do deset sati više no ona kod starije generacije. Ono što Apple naglašava, iako ne specificira o kojem konkurentu se radi, jest da je ovaj Pro triput brži nego najprodavaniji Windows laptop u njegovoj klasi. Ujedno, iz Applea tvrde da je Pro i najbrži kompaktni pro notebook na svijetu.
Kao i drugi predstavljeni modeli, dizajnom ne odskače od prethodnika, ali sve ostalo je podosta ispred. Pa tako Mini donosi oko tri puta brži procesor, šest puta bolje grafičke performanse i u početnoj verziji također 256GB SSD i 8GB RAM. Kad ga se usporedi s Windows konkurencijom, vidi se koliko je napredniji jer tek je desetinu njihove veličine, a ujedno je pet puta brži. Početna cijena iznosit će mu 699 dolara.
Promjene koje su zapravo najupečatljivije tiču se dizajna jer, kako navode u Appleu, nisu viđene u tolikom obujmu od Mac OS X. Aplikacije će izgledati drugačije, početna stranica također, izbornici će biti transparentni i mnoštvo detalja moći će se uređivati. Obećava se brži Safari, koji više pazi na privatnost.
Napokon se i to dogodilo! S iOS14 će widgeti biti dio početnog zaslona, ali "izvor" će im i dalje biti na lijevoj strani home zaslona, s novitetom da se mogu povlačiti gdje korisnik želi. Moći će se postavljati u raznim veličinama, moći će se postavljati više njih unutar jednog... Siri više neće zauzimati cijeli zaslon, već će se pojavljivati u formi svojevrsne manje aplikacije. Uz ove, stižu i razne promjene u samom dizajnu, kao i poboljšanja na većim postojećim aplikacijama i mogućnostima sustava.