Pametni telefoni doživjeli su snažan udarac pandemijom koronavirusa, što se odražava na tržišta, posebno na onom koje se tiču Europe, Bliskog istoka i Afrike (EMEA). Naime, brojke IDC-a za prošlu godinu pale su za 4,2 posto u slučaju isporuka i 4,6 posto kad se gleda vrijednost kompletnog tržišta.
Konkretnije, isporučeno je 345,2 milijuna pametnih telefona na EMEA tržištu prošle godine, a ukupna mu se vrijednost spustila na 110 milijardi američkih dolara.
Europa je u toj priči, prema podacima IDC Trackera, završila na 195,2 milijuna isporuka ili padu od 4,9 posto na godišnjoj razini. Vrijednost tržišta se smanjila za tri posto - na 82,4 milijarde dolara.
"Ako se gleda samo na krajnje brojke, činilo bi se kao da je riječ o uobičajenoj godini s omanjom ekonomskom "trzavicom". Ne bismo mogli zaključiti da se zbila pandemija, da su građani mjesecima bili u izolaciji. To se ublažilo činjenicom da su korisnici posegnuli za online kupovinom uređaja, ali do rasta na godišnjoj razini nije došlo jer pametni telefoni nisu imali korist od rada na daljinu, kao računala ili tableti", navodi IDC u izvještaju.
Iako su proizvođači u prosjeku spustili cijenu Android uređaja na 278 dolara, ili za 8,5 posto u odnosu na godinu prije, nisu uspjeli zabilježiti veći broj isporuka no u 2019. Apple, s druge strane, nije imao problema kao konkurencija u Android svijetu.
Ta kompanija u prosjeku je povisila cijenu svojih iPhonea na 894 dolara i uz to stigla do najboljeg četvrtog kvartala u povijesti na europskom tržištu.
Nadalje, IDC napominje kako će se u ovoj godini tržište tek blago oporaviti i zabilježiti marginalni rast u smislu isporuka i vrijednosti. Pad Huaweija nastavit će iskorištavati ostali Android proizvođači, među kojima će Samsung ostati najjači, treći će biti Xiaomi, a između njih Apple.
Koji je, treba reći, jedini uspio profitirati od 5G modela. Ukupno, uređaji vezani uz tu tehnologiju u 2020. su činili svega desetinu svih isporučenih...