Koja je razlika između Linuxa i Unixa?

Koja je razlika između Linuxa i Unixa?

Linux je dobio inspiraciju u Unixu, ali Linux nije Unix. Iako, definitivno podsjeća na Unix. Postoje bitne razlike i u nastavku teksta pokušat ćemo vam ih predstaviti.

Za početak, Unix je izvorni operativni sustav koji je razvila tvrtka AT&T Bell Labs iz kojeg potječu drugi operativni sustavi. Samo oni operativni sustavi koji zadovoljavaju standarde mogu legalno nositi naziv "Unix". Certifikat nije besplatan i od programera operativnog sustava zahtijeva plaćanje autorskih prava na zaštitni znak za ime.

S druge strane, Linux se odnosi samo na kernel. Operativni sustav nije potpun bez desktop okruženja i aplikacija. Budući da je većina aplikacija bila i još uvijek je osigurana od strane GNU projekta, puno ime operacijskog sustava je GNU/Linux.

Linux se temelji na Unixu u duhu i funkcionalnosti, ali ne i u kodu. Kao operativni sustav, izrastao je iz dva projekta - GNU, kojeg je 1983. pokrenuo Richard Stallman, i Linux kernela, kojeg je napisao Linus Torvalds 1991.. Cilj GNU projekta bio je stvoriti operativni sustav sličan Unixu, ali odvojeno od njega.

Odnosno, da ne sadrži kod Unixa kako bi ga se dalje moglo modificirati i distribuirati bez ograničenja kao slobodni softver. Budući da je njihov vlastiti kernel bio nepotpun, GNU projekt je prihvatio Linux kernel i tako je rođen operativni sustav GNU/Linux.

Za razliku od Unixa, koji je korišten na poslužiteljima, velikim glavnim računalima i skupim računalima na različitim institucijama, Linux je razvijen za osobna računala, mnogo jednostavniji tip hardvera.

Bez obzira koje se značenje koristi, ostaje činjenica da je Unix bio prvi, a Linux je došao kasnije. Linux je nastao iz želje za slobodom softvera i prenosivosti te je inspiriran Unixovim pristupom računalstvu. No, ciljevi su mu bili bitno drugačiji, na sreću svih ljubitelja slobodnog softvera.