LG prekida proizvoditi UHD Blu-ray i klasične Blu-ray playere
Bez obzira na sve postoji tračak nade za UHD Blu-ray tržište. Magnetarov UDP800 player podržava ovaj format i još mnogo toga, uključujući funkcionalnost hi-fi audio reprodukcije.
Uživanje u fotografiji s Huawei Pura 70 Pro je garantirano kvalitetom u svim vremenskim uvjetima, bez obzira na svjetlo jer ovo je, koliko smo uspjeli isprobati odlično rješenje i za uvjete s manjkom svjetla.
Svaki put kad na tržište stiže neki novi pametni telefon, pogotovo u segmentu s najvišom cijenom tada je jasno da je riječ o nečem novom, pa makar malom ili malo većem pomaku, no u ovom slučaju dolaska Huawei Pura 70 Pro mobitela radi se o novoj revoluciji kada su kamere u pitanju.
Godinama Huawei ulaže iznimne napore i novac u razvoj svojih pametnih telefona, a pogotovo se to odnosi na sustave kamera što velikom broju korisniku mnogo znači.
I Pura 70 Pro tu pokazuje svoju snagu jer ima tri stražnje kamere. Na stražnjoj strani telefona vidi se velika kamera koja je telefoto kamera. Primarna je donja, a ultraširokokutna gornja. Iza primarne i glavne smjestio se 50 MP 1/1,3” senzor s varijabilnim otvorom blende od f/1.4 do f/4.0. Naravno da je ona optički stabilizirana i da ima i PDAF i Laserski AF, a slijede ju 48 MP telefoto kamera sposobna 3,5x optički uvećati fotografiju s relativno velikim f/2.1 otvorom blende, također optički stabilizirana, ali i 12,5 MP ultraširokokutna kamera s f/2.2 otvorom blende.
Uživanje u fotografiji je garantirano kvalitetom u svim vremenskim uvjetima, bez obzira na svjetlo jer ovo je, koliko smo uspjeli isprobati odlično rješenje i za uvjete s manjkom svjetla.
Velika ulaganja u istraživanje i razvoj
Velika ulaganja počela su sada već davne 2013. godine kada je izašao model P2 i kada je kompanija napravila prve velike korake u segmentu kamera na pametnim telefonima. Iako su kod imenovanja pametnih telefona preskočili P3, P4 i P5 i odmah skočili na P6 on je donio veliko poboljšanje kada su u pitanju kamere. Postavljanje kamere na telefonu bilo je prilično sporno jer je stražnja kamera telefona smanjena sa 13 na 8MP, a selfie kamera je nadograđena na 5MP. Međutim tehnološki gledano bio to dobar napredak u kvaliteti fotografije i videa.
Veliki iskorak se dogodio na modelu P7. Predstavljajući P7 s kirin 910T procesorom i 2 GB RAM-a, ponovno dobiva kameru od 13 MP za stražnju i 8 MP za prednju kameru. Ovo je bio prvi uređaj sa zaslonom FullHD 190x1080 rezolucije i LCD zaslon od 5 inča.
Suradnja s Leicom
I razvojem sustava kamera dolazimo do 2016. godine kada u suradnji s Leicom dolazi P9 sa kamerama koje su radili s ovom poznatom tvrtkom iz svijeta fotografije. Nakon ovog modela Huaewei je predstavio u Barceloni na Mobile World Congressu P 10 koji je imao dvostruki niz kamera na stražnjoj strani s Leica lećama, koji se sastoji od jednobojnog senzora od 20 megapiksela i senzora u boji od 12 megapiksela. Kamere P10 koriste otvor blende f/2.2.
I onda dolazimo do još jedne velike prekretnice i to na s modelom P20 i P20 Pro. Linija P20 razlikuje se prvenstveno po svojim kamerama, koje je Huawei promovirao kao one koje sadrže tehnologiju umjetne inteligencije za izvođenje automatiziranih poboljšanja slika, a P20 Pro sadrži i širokokutnu kameru od 40 megapiksela i kameru od 8 megapiksela s optičkim zumom.
P20 ima senzor u boji od 12 megapiksela, dok P20 Pro ima dvije kamere — širokokutni IMX600 senzor od 40 megapiksela i senzor od 8 megapiksela s 3x optičkim zumom. Prema zadanim postavkama, izlaz iz "quad piksela" na P20 Pro senzoru od 40 megapiksela pikseli su združeni u fotografije od 10 megapiksela ("Light Fusion", slično "oversamplingu piksela" Nokia PureView-a), koji se koristi za poboljšanje kvalitete slike i svjetlinu slika pri slabom osvjetljenju ili za namjernu monokromatsku fotografiju. Konfiguracije kamera oba modela dodatno imaju jednobojni senzor od 20 megapiksela, čiji se izlaz može koristiti za poboljšanje kvalitete slike.
Sljedeća generacija P30 Pro ima tri leće stražnje kamere s Leica optikom, uključujući leću od 40 megapiksela, ultraširokokutnu leću od 20 megapiksela i periskopsku leću od 8 megapiksela s 5× optičkim zumom. Optički zum se može kombinirati sa softverski potpomognutim digitalnim zumom do 50x.
Huawei P40 serija također ima Leica optiku, a široka leća na svim modelima je novi "Ultra Vision" 50 MP senzor. Kao i P30, široka leća koristi "SuperSpectrum" senzor slike, čiji niz filtara boja koristi žute sub-piksele umjesto zelenih. Huawei je izjavio da bi to omogućilo hvatanje više svjetla i poboljšanu apsorpciju crvene i zelene boje.
Niz stražnjih kamera P40 sastoji se od široke leće od 50 MP, ultraširoke leće od 16 MP i telefoto leće od 8 MP s 3x optičkim zumom. P40 Pro povećava rezoluciju ultraširokog senzora na 40 MP, zamjenjuje standardni teleobjektiv periskopskim senzorom od 12 MP koji ima mogućnost 5x optičkog zooma.
Veliki iskorak u tehnologiji
Širokokutni objektiv na P50 i P50 Pro je novi "True-Form" 50 MP IMX766 senzor. Za razliku od P40, čija širokokutna leća koristi "Ultra SuperSpectrum" senzor slike, P50 umjesto toga koristi tradicionalni RGGB senzor.
Niz stražnjih kamera P50 sastoji se od široke leće od 50 MP, ultraširoke leće od 13 MP od 16 mm i telefoto leće od 12 MP s 5x optičkim zumom. Za P50 Pro, široka leća od 50 MP sada ima optičku stabilizaciju slike. Ultraširoki od 13 MP sada je širi za 13 mm, periskopski telefoto sada ima senzor od 64 MP pri 3,5x i dodatni jednobojni senzor od 40 MP za hvatanje više svjetla.
Prošle godine predstavljena je P60 serija, prva sa vlastitim kamera sustavom, kojom je i završena P serija i nakon nje dolazi Pura. P60 serija ima glavnu kameru s 48 MP RYYB senzor, 24,5 mm ekvivalentna, automatski podesiva fizička leća s otvorom blende f/1,4 – f/4,0, AF te optičku stabilizaciju. Tu je i ultraširokokutna kamera sa senzorom od 13 MP, objektivom s otvorom blende od 13 mm ekvivalent f/2,2, AF. I Na kraju telefoto kamera s 48MP senzorom, 90 mm ekvivalentnom lećom s otvorom blende f/2.1, AF, a minimalna udaljenost fokusa 10 cm.
Upravo je ta P60 serija bila prekretnica jer je Huawei 2023. uveo svoju XMAGE kamera tehnologiju koja im je donijela novi iskorak i kvalitetu. XMAGE ima niz inovacija, a jedna od najvažnijih je uporaba nove vrste leće koja se zove površinska leća slobodnog oblika. Površinske leće slobodnog oblika složenije su za proizvodnju od tradicionalnih leća, ali nude brojne prednosti, uključujući bolju kvalitetu slike i smanjeno izobličenje. Tehnologija slikanja u XMAGE-u dizajnirana je za rad u sprezi s optičkim sustavom za proizvodnju najbolje moguće kvalitete slike. XMAGE sadrži brojne napredne tehnologije slikanja, poput fuzije s više kamera i AI fotografije. Ove tehnologije rade zajedno kako bi poboljšale ukupnu kvalitetu slike, uključujući oštrinu, točnost boja i dinamički raspon. Sve to rezultira odličnim rezultatima na DXOMark testiranju kvalitete kamera sustava gdje Huawei pobjeđuje posljednjih godina.
I na kraju Pura 70 Pro
Za mnoge korisnike koji prate razvoj Huaweijeog utjecaja u mobilnoj fotografiji, a vole fotografirati ili snimati video nova Pura bit će jednostavna za korištenje jer Huawei se drži svojih principa i odličnog i intuitivnog menua za snimanje. Kompanija se odlučila da neće biti puno promjena, tako da ako ste koristili Huawei telefone prije pet ili više godina bit će vam se lako naviknuti. Naravno, ima poboljšanja pa su se odlučili za brži pristup dodatnim postavkama u sučelju kamere na dijelu bliže “okidaču”, a što je super zgodno kad ga koristite jednom rukom. To nam je iskreno dosad i nedostajalo. I zabavno je fotkati ovim mobitelom koji bi svakome tko želi fotkati u pokretu mogao postati dostojan suputnik.