Kineski znanstvenici zabrinuti su zbog satelita koji se koriste za daljinska istraživanja u trenucima dok su neaktivni, odnosno, dok su u "praznom hodu". Naime, stručnjaci vjeruju da letjelice često prikupljaju podatke koje nemaju nikakvu vrijednost pa su problem su pokušali riješiti pomoću umjetne inteligencije. I tu je nastao dodatni problem...
Kreirali su jezični model poput onoga kojim se koristi ChatGPT, sa sposobnošću pokazivanja inicijative. Odmah nakon umjetna inteligencija preuzela je kontrolu nad letjelicom Qimingxing 1 i eksperiment je pokazao neke zanimljive rezultate.
Nejasno je kako je model treniran, no umjetna inteligencija je prvo počela nadzirati indijsku vojnu bazu koja se nalazi u gradu Patna na sjeveroistoku zemlje. Tamo je stacionirana biharska pukovnija koja je prije tri godine sudjelovala u okršaju s kineskom vojskom na granici dviju država.
Umjetna inteligencija odmah nakon je počela nadzirati japansku luku Osaku. Nije neobično da ondje pristaju brodovi američke mornarice pa se očito i to tretira kao vojna meta od iznimno izraženog interesa.
Iako je jasno da su Kinezi morali unijeti određene parametre, koji su motivirali umjetnu inteligenciju na nadzor vojnih baza, no svejedno je cijela situacija pomalo bizarna i zabrinjavajuća. Tako tvrdi i jedan do aktera istraživanja, koji je želio biti anoniman u razgovoru za The South China Morning Post.
"Zabrinut sam zbog načina na koji se umjetna inteligencija ponaša i smatram da moramo biti oprezni", izjavio je.
Drugi stručnjak s kojim su razgovarali novinari istog medija pak smatra da umjetna inteligencija ne predstavlja prijetnju čovječanstvu jer će ljudi koji njime upravljaju moći prekinuti rad ako uoči prijetnju. Kako god, nije poticajno imati dva toliko različita mišljenja o tako bitnoj temi i događajima...
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.
Umjetna inteligencija, nekad carstvo znanstvene fantastike, zauzela je svoje mjesto na vrhuncu znanstvenih dostignuća u Švedskoj. Na povijesnoj ceremoniji u Konserthusetu u Stockholmu, John Hopfield i Geoffrey Hinton primili su Nobelovu nagradu za fiziku za svoj pionirski rad na neuralnim mrežama.