Vrijednost bitcoina strmoglavila se kroz 2022. i trenutno je gotovo 17.000 američkih dolara niža nego u isto vrijeme lani. Konkretnije, jedan bitcoin vrijedi oko 21.000 dolara u odnosu na gotovo 38.000 iz siječnja 2022.
Time se izbrisalo sve postignuto kroz rekordnu 2020. i početak 2021., kad je bitcoin stigao do svog vrhunca od 61.837,26 dolara. U tim se trenucima činilo da će ići uzlaznom putanjom do stotinu tisuća, do 250.000, činilo se da mu je "samo nebo granica", no onda se dogodio žestok udar realnosti. I za sobom povukao kompletno tržište kriptovaluta.
"Slom tržišta bio je podsjetnik da je bitcoin još uvijek nevjerojatno nestabilnan. Iako su neki ulagači mogli ostvariti ogromne profite 2020. i 2021., jednako su brzo oni mogli biti izbrisani 2022. To naglašava važnost diversifikacije ulaganja i korištenja odgovarajućih tehnika upravljanja rizikom", kazao je Edith Reads iz BitcoinCasinos.
Dapače, analitičari sad pak tvrde da bi do kraja ove godine vrijednost mogla pasti i na svega 10.000, kao što se posljednji put dogodilo u lipnju 2020. Upravo to je pozitivni aspekt cijele priče, investitori nisu nenavikli na turbulencije i poveće promjene, ali od rujna 2020. do listopada 2021. svjedočili su isključivo rastu, nakon čega slijedi pad koji nije zaustavljen do današnjih dana.
Stoga, svi koji čuvaju svoje digitalne novčiće ili misle ulagati u njih, moraju biti strpljivi, koliko god se to činilo teško. Panika je kontraproduktivna, a prodaja onoga što se posjeduje i mirenje s gubitkom potpuno je nelogična. Možda se sad ne čini tako, ali bitcoin će nakon svih ovih turbulencija sasvim sigurno ponovno krenuti uzlaznom putanjom.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.
Umjetna inteligencija, nekad carstvo znanstvene fantastike, zauzela je svoje mjesto na vrhuncu znanstvenih dostignuća u Švedskoj. Na povijesnoj ceremoniji u Konserthusetu u Stockholmu, John Hopfield i Geoffrey Hinton primili su Nobelovu nagradu za fiziku za svoj pionirski rad na neuralnim mrežama.