Iako SAD ne priznaje Tajvan kao suverenu državu, njegov su najjači saveznik i najveći dobavljač oružja.
Depositphotos
Tajvanski predsjednik Lai Ching-te izjavio je da će intenzivirati komunikaciju sa Sjedinjenim Američkim Državama u vezi sa zabrinutošću predsjednika Donalda Trumpa oko industrije čipova te povećati ulaganja u SAD, svega nekoliko sati nakon što je Trump odredio uvođenje recipročnih carina za trgovinske partnere.
Trump tvrdi da je Tajvan preuzeo američki biznis s čipovima i da ga želi vratiti u SAD. Tajvanski TSMC najveći je svjetski proizvođač poluvodiča i proizvodi čipove za kompanije poput Applea, Intela i Nvidije.
Na konferenciji za novinare nakon sastanka Nacionalnog vijeća za sigurnost u predsjedničkom uredu, Lai je izjavio da je svjestan Trumpovih zabrinutosti. Opisao je tajvansku i globalnu industriju poluvodiča kao dio ekosustava u kojem se različite zemlje specijaliziraju za različita područja.
"Kao odgovor na najnovije poteze predsjednika Trumpa, Tajvan treba reagirati smireno i održavati dobru komunikaciju s industrijom", kazao je Lai i dodao:
"Nadamo se stvaranju scenarija u kojem svi dobivaju – ne samo da osiguramo korist za SAD, već i da omogućimo daljnji rast tajvanske industrije."
Iako SAD ne priznaje Tajvan kao suverenu državu, njegov su najjači saveznik i najveći dobavljač oružja. Međutim, bilateralni odnosi sve su neizvjesniji zbog Trumpovog transakcijskog pristupa geopolitici.
Lai je izjavio da će njegova vlada predložiti inicijativu za globalno demokratsko partnerstvo u opskrbnom lancu poluvodiča i izrazio spremnost za suradnju s partnerima poput SAD-a u izgradnji otpornijeg i raznovrsnijeg opskrbnog lanca poluvodiča.
Dodao je da će Tajvan nastaviti održavati komunikaciju s američkom administracijom kako bi pomogao novoj vladi da bolje razumije kako je Tajvan nezamjenjiv partner u procesu obnove američke proizvodne industrije i jačanja njezina visokotehnološkog vodstva.
Tijekom protekle dvije godine, više od 40 posto tajvanskih inozemnih ulaganja usmjereno je prema SAD-u, što premašuje iznos ulaganja u Kinu. Najavljen je i poseban proračun kojim bi se izdvajanja za obranu povećala na više od tri posto tajvanskog bruto domaćeg proizvoda.
"Ponosni smo što je Grad Zagreb vlasnik poduzeća kao što je Zicer i njegov odjel Plavi ured. U ovih deset godina jako je puno poduzetnika i obrtnika kojima je Plavi ured pomogao kroz svoje savjete i edukacije. Bez njegovog rada drugačije bi izgledalo cijelo gospodarstvo Zagreba, a možda i Hrvatske."
Trumpova administracija najavila je sveobuhvatnu carinu od 10% na većinu ključnih trgovinskih partnera, s učinkom od 9. travnja 2025. Uvoz automobila suočava se s još strmijim udarom od 25% na osobna vozila, a autodijelovi slijede mjesec dana kasnije. Ako se carine implementiraju, prema analizi Counterpoint Researcha, sigurno je da će pogoditi džepove potrošača. Više uvozne carine podići će cijene u ključnim sektorima, od potrošačke elektronike do automobila. Tvrtke će prebaciti troškove na američke kupce, smanjujući kućne proračune i hladeći potražnju.
Nije jasno zašto Amazon daje ponudu tako kasno u procesu. TikTok se trenutno suočava s rokom 5. travnja za sklapanje dogovora, iako je predsjednik Donald Trump rekao da bi ga vjerojatno produžio ako bude potrebno.