Kineska AI tvrtka pruža dugačak popis primjera podataka koje prikuplja i šalje natrag svojoj domovini. DeepSeek izravno i neizravno prikuplja podatke koji obuhvaćaju podatke dane prilikom prijave, postavljene upite, povijest razgovora, učitane datoteke i još mnogo toga
Depositphotos
Počela je reakcija austrijske vlade protiv prekonoćnog uspjeha AI chatbota DeepSeek R1. SAD istražuje implikacije po nacionalnu sigurnost, neki ogranci vojske već su to zabranili, a pojavila se i zabrinutost oko suvereniteta podataka.
Vladina tajnica za tisak Karoline Leavitt otkrila je da Vijeće za nacionalnu sigurnost SAD-a istražuje DeepSeek. Čini se da je dužnosnik priznao da je chatbot uhvatio domaće alternative nespremne, ali je ponovio stav koji je iznio predsjednik Donald Trump o ambiciji nacije da dominira sektorom umjetne inteligencije.
Američka mornarica već je zabranila korištenje DeepSeek-a prije njegovog uspjeha u App Storeu, a osoblje je dobilo upute da ne koristi chatbot ni u kojem obliku. Predstavnik je za CNBC pojasnio politiku mornarice koja se odnosi na njezinu širu politiku oko generativne umjetne inteligencije. Napetosti oko suvereniteta podataka rastu u SAD-u dok traje dugotrajna saga koja uključuje TikTok, ali, za razliku od aplikacije u vlasništvu ByteDancea, DeepSeek ne skriva činjenicu da se njegovi podatkovni centri nalaze u Kini.
Kineska AI tvrtka pruža dugačak popis primjera podataka koje prikuplja i šalje natrag svojoj domovini. DeepSeek izravno i neizravno prikuplja podatke koji obuhvaćaju podatke dane prilikom prijave, postavljene upite, povijest razgovora, učitane datoteke i još mnogo toga. Tvrtka također prikuplja pojedinosti o IP adresama, jedinstvenim identifikatorima uređaja i kolačićima. Skup informacija koje prikuplja DeepSeek puno je moćniji od detalja koje koristi TikTok.
Kompanija Anthropic, koju su osnovali bivši zaposlenici OpenAI-ja, predstavila je dosad neviđenu analizu načina na koji njihov AI asistent Claude izražava vrijednosti u stvarnim razgovorima s korisnicima.
U Zagrebačkom inovacijskom centru – ZICER-u otvoreno je novo četvrto izdanje HACKL-a - programerskog natjecanja koje organiziraju Grad Zagreb i ZICER, a kojem je cilj izrada tehničkih rješenja za učinkovitije, transparentnije i dostupnije javne usluge.
Svijet umjetne inteligencije trenutačno je zaokupljen razvojem generativne AI izvan jednostavnih testova koje modeli lako prolaze. Čuveni Turingov test je, na neki način, već nadmašen, a u tijeku su rasprave o tome grade li se najnoviji modeli isključivo kako bi nadmudrili standardne testove koji mjere njihove sposobnosti.