Svjetski prihod od sigurnosnih proizvoda iznosio je ukupno 106,8 milijardi USD u 2023., što je povećanje od 15,6 posto u usporedbi s 2022. A rast prihoda bio je snažan u svim segmentima sa svih šest kategorija proizvoda koje bilježe dvoznamenkasti rast u odnosu na prethodnu godinu, prema novim podacima IDC-a.
"Sigurnost je razgovor na razini odbora; cyber rizik je poslovni rizik. Stoga, potrošnja na sigurnost ostaje visoka i nosi sa sobom određenu razinu imuniteta od negativnih učinaka ekonomske neizvjesnosti. Zapravo, pojava GenAI-ja i drugih AI tehnologija pridonoseći povećanju proračuna za sigurnosne ponude u 2024.", rekao je Frank Dickson, potpredsjednik grupe za sigurnost i povjerenje u IDC-u. "GenAI vrši pritisak da se povećaju proračuni za kibernetičku sigurnost na dva fronta: da se osigura razvoj i korištenje GenAI aplikacija u organizaciji i da se koriste GenAI pomoćnici za podizanje razine sigurnosnih analitičara, kako u djelotvornosti tako iu učinkovitosti."
Najveća tehnološka kategorija u 2023. bila je mrežna sigurnost s ukupnim svjetskim prihodima od 27,4 milijarde dolara. Gotovo tri četvrtine ovog prihoda došlo je s četiri sekundarna tržišta: Firewall/Unified Threat Management (UTM); Sigurni web pristupnik; Zaštita web aplikacija i API-ja; i Virtualna privatna mreža (VPN)/mrežni pristup bez povjerenja (ZTNA). Kategorija Sigurnost mreže uključuje pet drugih sekundarnih tržišta: Segmentacija; Zaštita infrastrukture; Sustavi za otkrivanje upada/Sustavi za sprječavanje upada (IDS/IPS); Cloud Access Security Broker; i Network Sandboxing.
Sljedeće najveće tehnološke kategorije bile su Endpoint Security i Security Analytics s prihodima u 2023. od 21,6 milijardi USD odnosno 20,0 milijardi USD. Prihod u segmentu Endpoint Security podijeljen je između sekundarnih tržišta Modern Endpoint i Consumer Digital Life Protection. Sekundarna tržišta upravljanja ranjivostima i sigurnosnih informacija i upravljanja događajima (SIEM) činila su gotovo dvije trećine prihoda sigurnosne analitike, dok je ostatak dolazio od analitike mrežne sigurnosti, alata za orkestraciju i automatizaciju i XD tržišta izvornih u oblaku.
Preostale tehnološke kategorije – Upravljanje identitetom i pristupom, Sigurnost informacija i podataka i Cloud Native Application Protection Platforms (CNAPP) – ostvarile su 37,8 milijardi dolara zajedničkog prihoda za 2023. Tehnološka kategorija s najvećim međugodišnjim rastom prihoda u 2023. bila je Izvorne platforme za zaštitu aplikacija u oblaku s 31,5 posto, a zatim upravljanje identitetom i pristupom s 21,4 posto. Sve ostale kategorije zabilježile su godišnji rast prihoda u srednjim i višim tinejdžerskim godinama.
Što se tiče implementacije, javni oblak nastavio je zauzimati sve veći udio u potrošnji sigurnosnih proizvoda. U 2023. godini gotovo dvije trećine svih prihoda od sigurnosnih proizvoda došlo je od implementacija javnih oblaka, a ostatak je došao od implementacija na lokaciji i hardverskih uređaja. Prvih pet tvrtki na tržištu sigurnosnih proizvoda u 2023. bili su Microsoft, Palo Alto Networks, Cisco, Gen Digital i Fortinet s ukupnim prihodom od 28,8 milijardi USD ili gotovo 27 posto ukupnog tržišta.
IDC predviđa da će globalno tržište sigurnosnih proizvoda nastaviti bilježiti dvoznamenkasti rast u sljedećih pet godina s ukupnim prihodom koji će 2028. dosegnuti 200 milijardi USD. Najbrže rastuće kategorije proizvoda u razdoblju predviđanja 2024.-2028. bit će Cloud Native Application Protection Platforms, Security Analitika, upravljanje identitetom i pristupom te sigurnost informacija i podataka, sve sa složenim godišnjim stopama rasta (CAGR) u tinejdžerskoj dobi ili više.