PANIKA U INDUSTRIJI

OpenAI se zbog DeepSeeka poziva na intelektualno vlasništvo - koje i sam narušava

David Sacks, AI savjetnik predsjednika Donalda Trumpa, tvrdi da postoje "značajni dokazi" da je DeepSeek "destilirao znanje iz OpenAI-jevih modela".

OpenAI se zbog DeepSeeka poziva na intelektualno vlasništvo - koje i sam narušava
Depositphotos

OpenAI tvrdi da kineske startup konstantno pokušavaju kopirati tehnologiju američkih AI kompanija. U skladu s tim, navodi da su on s partnerskim Microsoftom zabranili račune za koje sumnjaju da "destiliraju" njihove modele. Oboje pokušavaju identificirati one koji stoje iza takvih napora, a među njima se nalazi se i mlada tvrtka DeepSeek.

Destilacija se odnosi na proces poboljšanja manjih i učinkovitijih AI modela oslanjanjem na odgovore naprednijih modela. Cilj je postići slične rezultate u određenim situacijama oponašajući način rezoniranja većih modela. OpenAI dopušta poslovnim korisnicima destiliranje modela na vlastitoj platformi, ali prema uvjetima korištenja, korisnicima nije dopušteno trenirati vlastite modele na outputima OpenAI-jevih sustava. DeepSeek je izjavio da koristi destilaciju na R1, svom najnaprednijem modelu, kako bi trenirao manje modele.

Iako OpenAI nije eksplicitno spomenuo DeepSeek u izjavi, chatbot kineskog startupa postao je izuzetno popularan posljednjih dana, što sugerira da se misli na njega. Primjerice, dosegao je prvo mjesto na popisu besplatnih aplikacija u Appleovom App Storeu. Njegov uspjeh izbrisao je čak bilijun američkih dolara tržišne vrijednosti tehnoloških tvrtki koje su u AI sektoru.

Stoga, nije im dobro "sjela" vijest da DeepSeekov chatbot postiže rezultate usporedive s AI sustavima poput OpenAI-ja i Googlea, ali uz znatno niže troškove i s manje moćnim čipovima, što potkopava uvjerenje da je ovakvu tehnologiju izuzetno skupo razviti i pokretati. Dapače, za DeepSeek je navodno trebalo svega šest milijuna dolara.

No, pojavile su se indikacije da DeepSeek u outputima citira OpenAI-jeve politike. U međuvremenu, David Sacks, AI savjetnik predsjednika Donalda Trumpa, tvrdi da postoje "značajni dokazi" da je DeepSeek "destilirao znanje iz OpenAI-jevih modela".

Ipak, sva ova zabrinutost izgleda prilično licemjerno s obzirom na to da je OpenAI bio meta brojnih tužbi autora, komičara, medijskih kuća i drugih, koji ga optužuju da je bez pristanka koristio njihova autorska djela za treniranje svojih modela. Tvrtka je prošle godine priznala da bi bilo "nemoguće trenirati današnje vodeće AI modele bez korištenja materijala zaštićenih autorskim pravima". Čini se da OpenAI želi da vjerujemo kako ono što vrijedi za njega ne vrijedi i za druge.