Skladba od 109 milijardi podataka, Zagrebačka katedrala dio audiovizualnog projekta, među deset europskih znamenitosti, umjetna inteligencija u službi kreativnosti i povezivanja
Koristeći alate umjetne inteligencije, Deutsche Telekom je, uz doprinos Hrvatskog Telekoma i operatora iz još devet europskih zemalja, te u suradnji s međunarodnim stručnjacima kreirao jedinstvenu skladbu pod nazivom Melody of Europe.
Spajajući znanost i umjetnost uz pomoć umjetne inteligencije, aktivnost korisnika na 5G mreži pretvorena je u glazbeno djelo koje simbolizira digitalnu povezanost Europe.
Hrvatski Telekom, Deutsche Telekom (DT) te ostali operatori iz DT grupe u Austriji, Crnoj Gori, Češkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Sjevernoj Makedoniji, Poljskoj i Slovačkoj su tijekom mjesec dana, u deset glavnih gradova pratili podatke korištenja mobilnih mreža, koji su uključivali pristupanje internetu, telefoniranje te slanje SMS poruka.
Prikupljeni, agregirani i anonimizirani podaci obuhvatili su 109 milijardi mrežnih aktivnosti, koje su kroz poseban algoritam pretvoreni u notni zapis. Pritom su intenzivnije mrežne aktivnosti predstavljene višim, a manje intenzivne nižim tonovima. Na temelju ovih zapisa, AI softver za skladanje glazbe je temeljem znanja o klasičnoj glazbi, od dinamike europskih mobilnih mreža skladao univerzalni jezik glazbe.
Melody of Europe također je pretvorena u audiovizualno iskustvo spajajući glazbu s 3D modelima znamenitih građevina deset europskih država koje su sudjelovale u skladbi. Tako se i Zagrebačka katedrala našla u ovoj umjetničkoj animaciji koja ilustrira raznolik, ali opet međusobno povezan puls glavnih gradova Europe. Na kreiranju Melody of Europe sudjelovao je i međunarodno priznati podatkovni znanstvenik i istraživač, dr. sc. Milan Janos, dok je generativnu umjetničku animaciju kreirao medijski umjetnik i skladatelj Hayk Zakoyan.
„Ovim projektom pokazujemo kako tehnologija i kreativnost mogu zajedno stvoriti snažan simbol jedinstva. Melody of Europe odraz je naše predanosti povezivanju ljudi i zajednica diljem Europe“, izjavila je Dominique Leroy, članica Uprave Deutsche Telekoma za Europu.
„U Hrvatskom Telekomu predani smo ulaganju u suvremenu mrežnu infrastrukturu kako bismo povezali građane s mogućnostima današnjice i inovacijama budućnosti. Kao vodeći hrvatski telekom pokrivamo više od dva milijuna stanovnika najmodernijom 5G mrežom, koja je dobila brojne nagrade. Poput naših mreža, i glazba je nevidljiva, ali snažna nit koja nas povezu, a projekt Melody of Europe spaja ljudsku kreativnost i umjetnu inteligenciju u zaista jedinstvenu skladbu“, izjavila je Nataša Rapaić, predsjednica Uprave Hrvatskog Telekoma.
Melody of Europe možete poslušati i pogledati na sljedećim poveznicama:
(originalna glazba | generativna umjetnost u 3D animaciji):
(elektronička verzija na e-violini u izvedbi MISS vio-LINE i DJ Cartera iz Soundlabora):
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.
Umjetna inteligencija, nekad carstvo znanstvene fantastike, zauzela je svoje mjesto na vrhuncu znanstvenih dostignuća u Švedskoj. Na povijesnoj ceremoniji u Konserthusetu u Stockholmu, John Hopfield i Geoffrey Hinton primili su Nobelovu nagradu za fiziku za svoj pionirski rad na neuralnim mrežama.