POSTOJI "KVAKA"

Kinezi tvrde da su kvantnim računalom razbili RSA enkripciju

Istraživanje predstavlja zanimljiv dokaz koncepta koji jača očekivanje da će kvantna računala jednog dana moći dekriptirati moderne enkripcije.

Kinezi tvrde da su kvantnim računalom razbili RSA enkripciju

Kineski znanstvenici tvrde da su koristili kvantno računalo za razbijanje RSA enkripcije. No, to ne znači nužno da će tako nešto zaživjeti u širem smislu tako brzo.

Naime, enkripcija se pokazala kao uspješna metoda zaštite osjetljivih informacija, budući da zahtijeva matematičke proračune toliko složene da ih ne mogu riješiti ni najmoćnija superračunala na svijetu.

Dugo se predviđalo da će kvantna računala učiniti postojeće tehnologije enkripcije zastarjelima jer mogu obraditi ogromne količine informacija u znatno kraćem vremenu nego konvencionalna računala. To je moguće zahvaljujući zakonima kvantne mehanike. U teoriji, to znači da bi kvantnom računalu trebale sekunde za riješiti problem koji bi klasična računala rješavala nekoliko milijuna godina.

Međutim, kvantna računala su još uvijek u ranoj fazi razvoja i zahtijevaju posebne laboratorije, kao i skupu i složenu infrastrukturu.

No, studija objavljena u časopisu Chinese Journal of Computers iz svibnja, navodi da je D-Wave Advantage, uređaj s 5760 qubita, kojeg je kreirala kompanija D-Wave Quantum Systems iz Kalifornije, uspio razbiti RSA enkripciju. I to kroz proces nazvan kvantno anuliranje. Ono koristi kvantne fluktuacije, nepravilne promjene u energetskim razinama kvantnih sustava, kako bi optimizirao problem na način da ga riješi na najlakši mogući način.

Iako su koristili kvantno računalo za dekriptiranje, testiralo ga se uz 50-bitni cijeli broj za RSA enkripciju. Veličina doista igra ulogu u enkripciji. Primjerice, 50-bitni cijeli broj ima 9,67 x 10^16 mogućih vrijednosti.

Većina modernih tehnologija enkripcije sada koristi cijele brojeve od 1024 do 2048 bitova. Pa tako 1024-bitni cijeli broj ima 1797 x 10^308 mogućih vrijednosti, dok 2048-bitni cijeli broj ima 3231 x 10^616 mogućih vrijednosti. Dakle, broj mogućih vrijednosti kod modernih metoda enkripcije znatno je veći - i, prema tome, složeniji - od onoga kojeg su savladali istraživači.

Svejedno, istraživanje predstavlja zanimljiv dokaz koncepta koji jača očekivanje da će kvantna računala jednog dana moći dekriptirati moderne enkripcije.