Kineski stručnjaci rade na spajanju GPU-ova različitih marki u jedan klaster za treniranje.
Glavni analitičar u Moor Insights & Strategy Patrick Moorhead nedavno je otkrio da je Kina razvila jedinstveni generativni AI (GAI) model preko više podatkovnih centara - što je ogromno postignuće s obzirom na složenost korištenja različitih GPU-ova unutar jednog podatkovnog centra, a kamoli poslužitelja u više geografski različitih lokacija.
Do ovog otkrića navodno je došao tijekom razgovora o navodno nepovezanom sastanku pod NDA ugovorom. Podosta "navodno", ali možda je ipak na tragu nečega.
Ova tehnika treniranja GAI modela na različitim lokacijama/arhitekturama ključna je za Kinu kako bi održala svoje AI snove živima, osobito jer su američke sankcije zaustavile nabavu najnovijih i najmoćnijih čipova za pokretanje istraživanja i razvoja.
Kako Nvidia ne želi izgubiti kinesko tržište, kreirala je manje moćne H20 AI čipove koji su unutar restriktivnih performansnih parametara postavljenih od Vlade. Ipak, postoje glasine da bi i ovi smanjeni čipovi mogli uskoro biti zabranjeni, što naglašava neizvjesnost s kojom se kineske tehnološke tvrtke suočavaju u trenutnoj političkoj klimi.
Zbog te neizvjesnosti, kineski stručnjaci rade na spajanju GPU-ova različitih marki u jedan klaster za treniranje. Time bi institucije mogle kombinirati ograničene zalihe sankcioniranih visokokvalitetnih, visokoperformansnih čipova, poput Nvidia A100, s manje moćnim, ali lako dostupnim GPU-ovima poput Huawei Ascend 910B ili spomenutog Nvidia H20.
Ta tehnika mogla bi im pomoći u borbi protiv nestašice vrhunskih GPU-ova unutar Kine, iako je povijesno dolazilo do velikih padova u efikasnosti.
Međutim, čini se da je Kina pronašla načine za rješavanje ovog problema, posebno s vijestima o razvoju jedinstvenog GAI modela preko više podatkovnih centara. Iako još uvijek nemamo informacija o ovom GAI modelu, to pokazuje do koje mjere će kineski stručnjaci ići kako bi osigurali da nastave gurati kineske AI ambicije naprijed.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.
Umjetna inteligencija, nekad carstvo znanstvene fantastike, zauzela je svoje mjesto na vrhuncu znanstvenih dostignuća u Švedskoj. Na povijesnoj ceremoniji u Konserthusetu u Stockholmu, John Hopfield i Geoffrey Hinton primili su Nobelovu nagradu za fiziku za svoj pionirski rad na neuralnim mrežama.