Tehnološki rat između Kine i SAD-a nastavlja se zabranama. Kineski dužnosnici naredili su operaterima da uklone strane čipove iz svojih mreža do 2027. To je očiti udarac i za Intel i za AMD.
Prema medijskim izvješćima, dužnosnici su najvećim nacionalnim operaterima – China Mobile, China Unicom i China Telecom – ranije ove godine rekli da postupno uklone strane procesore iz svojih mreža u potezu koji povećava napetosti između Kine i SAD-a. Kinesko Ministarstvo industrije i informacijske tehnologije naredilo je mobilnim operaterima u državnom vlasništvu da ispitaju svoje mreže za inozemne poluvodiče i zatim osmisle rokove za njihovu zamjenu domaćim alternativama.
Kina je činila više od 27 posto Intelovih ukupnih prihoda u 2023. i 15 posto AMD-ovih. U ožujku 2023. Kina je tražila zabranu korištenja Intelovih i AMD čipova, kao i Microsoftovog operativnog sustava, s državnih računala i poslužitelja u korist lokalnog hardvera i softvera. Te mjere također obuhvaćaju uklanjanje softvera za baze podataka od tvrtki koje nisu iz Kine. U listopadu 2023. SAD je pokrenuo stroža izvozna ograničenja na prodaju AI čipova Kini od tvrtki kao što je Nvidia.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.
Umjetna inteligencija, nekad carstvo znanstvene fantastike, zauzela je svoje mjesto na vrhuncu znanstvenih dostignuća u Švedskoj. Na povijesnoj ceremoniji u Konserthusetu u Stockholmu, John Hopfield i Geoffrey Hinton primili su Nobelovu nagradu za fiziku za svoj pionirski rad na neuralnim mrežama.