Internet stvari, odnosno Internet of Things, je fraza koju u zadnje vrijeme sigurno sve češće čujete, no što je to zapravo? Nova infografika pokušat će uvesti u pomalo zbunjujući pojam nekog smisla i objasniti što taj „Internet stvari“ predstavlja, od čega se sastoji i čemu služi.
S porastom nosive tehnologije kao što su Google Glass i razno razni pametni satovi i fitnes trackeri, pojam „Internet stvari“ je ušao u mainstream rječnike. Pojam se odnosi na razne uređaje koji mogu komunicirati i dijeliti podatke između sebe, kako uređaji funkcioniraju međusobno i naposljetku čine naše živote jednostavnijima.
Dok su pametni uređaji u kućanstvu, primjerice hladnjaci, perilice, mikseri, dimni detektori i sigurnosni sustavi, još uvijek poprilično skupi i za sada slabo rašireni, neće proći dugo vremena kada će svaki uređaj unutar našeg doma imati mogućnost komunikacije jedan s drugim.
Intel počinje uvoditi veću modularnost u dizajn prijenosnih računala, čime proizvođačima omogućava veću fleksibilnost, a potrošačima potencijalno otvara mogućnost zamjene ili nadogradnje određenih dijelova laptopa.
Kompanija Anthropic, koju su osnovali bivši zaposlenici OpenAI-ja, predstavila je dosad neviđenu analizu načina na koji njihov AI asistent Claude izražava vrijednosti u stvarnim razgovorima s korisnicima.
U Zagrebačkom inovacijskom centru – ZICER-u otvoreno je novo četvrto izdanje HACKL-a - programerskog natjecanja koje organiziraju Grad Zagreb i ZICER, a kojem je cilj izrada tehničkih rješenja za učinkovitije, transparentnije i dostupnije javne usluge.