Kineski gradovi uvjerljivo su najnadziraniji, što potvrđuje lista Comparitecha, koji je proveo istraživanje u 120 gradova diljem Zemlje pa objavio poredak onih s najviše kamera na tisuću stanovnika. Čak pet prvih mjesta čine Kinezi, ali potom dolazi europski prvak London i potvrđuje da Stari kontinent ima “konja za utrku“.
Naime, što se tiče europskih gradova, načinjena je lista njih deset s najviše kamera na tisuću stanovnika i dok je sa 68,4 njih London na prvom mjestu, daleko iza njega dolazi konkurencija.
Pa tako Berlin ima svega 11,2 kamere na tisuću stanovnika, Varšava njih 7,9, Beč je na 7,4, Istanbul na 7,2 i potom slijedi osjetan pad. Jer, Madrid je na 4,4, Budimpešta na 3,4 i Pariz na 3,1 kamere na tisuću stanovnika. Posljednja je Sofija s 2,4 kamere na tisuću stanovnika.
Europska komisija najavila je ulaganje od 1,3 milijarde eura u umjetnu inteligenciju, kibernetičku sigurnost i digitalne vještine. To je novi potez EK-a za jačanje europskog tehnološkog suvereniteta.
Kineska vlada izjavila je da je i dalje otvorena za poslovanje i nastoji održavati globalnu suradnju. Kineski ministri susreli su se s vrhunskim izvršnim direktorima tvrtki poput Qualcomma i Applea.
Procjene analitičkih kuća Gartner, IDC, Omdia i Juniper Research jasno ukazuju na to da carinski ratovi predstavljaju značajan rizik za globalno IT tržište. Povećani troškovi proizvodnje, smanjena potražnja, poremećaji u lancima opskrbe i neizvjesnost za investicije samo su neki od potencijalnih negativnih učinaka. Utjecaj se može razlikovati ovisno o specifičnim carinama, regionalnoj izloženosti i segmentu IT tržišta.