Zastupnici pozivaju Europsku komisiju da poduzme mjere predviđene zakonodavstvom EU-a kako bi se zajamčio potpuni vizni reciprocitet između EU-a i SAD-a. Sa 376 glasova za, 269 protiv i 43 suzdržana, Parlament je u danas usvojio rezoluciju kojom poziva Komisiju da predstavi pravni akt o suspenziji izuzeća od obveze posjedovanja vize za državljane SAD-a, na dvanaest mjeseci, kako je utvrđeno u takozvanom mehanizmu reciprociteta.
Hrvatski, bugarski, ciparski i rumunjski državljani i dalje moraju imati vizu za ulazak u SAD, dok su svi ostali građani EU-a izuzeti od tog zahtjeva za kratkotrajni boravak (do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana), kao i državljani SAD-a pri posjetu Europskoj uniji.
U skladu sa zakonodavstvom EU-a, ako treća zemlja ne ukine obvezu posjedovanja vize u roku od 24 mjeseca od službene obavijesti o neuzajamnosti, Komisija mora donijeti pravni akt kojim se suspendira izuzeće od obveze posjedovanja vize za državljane te treće zemlje na 12 mjeseci. Europski parlament i Vijeće mogli bi uložiti prigovor na takav akt (članak 290. stavak 2. Ugovora).
Stanje nedostatka reciprociteta kojim su pogođene Hrvatska, Bugarska, Cipar i Rumunjska službeno je započelo 12. travnja 2014. (u to vrijeme među pogođenim zemljama bila je i Poljska, ali od prošle godine poljski državljani mogu putovati u SAD bez vize), stoga je rok za djelovanje Komisije istekao 12. travnja 2016.
Parlament je već zatražio od Komisije da poštuje pravila u rezoluciji usvojenoj na plenarnoj sjednici u ožujku 2017.
„Diskriminacija s kojom se suočavaju Bugari, Hrvati, Ciprani i Rumunji pri putovanju u SAD neprihvatljiva je. Poštujući temeljno načelo solidarnosti među članicama EU-a, pozivamo Komisiju da djeluje u skladu s europskim zakonodavstvom i podnese prijedlog za suspenziju izuzeća od obveze posjedovanja vize za državljane SAD-a. Zatim će Parlament i Vijeće ocijeniti političke posljedice tog poteza", izjavio je predsjednik Odbora za građanske slobode i izvjestitelj Juan Fernando López Aguilar (S&D, Španjolska).
Europska komisija (EK) podnijela je tužbu protiv Češke, Španjolske, Cipra, Poljske i Portugala zbog neprovođenja ključnih odredbi Zakona o digitalnim uslugama (DSA – Digital Services Act), što predstavlja ozbiljno kršenje europskog zakonodavstva u području digitalne regulative.
Istraživački tim s američkog Sveučilišta Carnegie Mellon razvio je AI model pod nazivom LegoGPT koji generira valjane LEGO dizajne na temelju tekstualnih unosa.
Riječ je o finalnom događaju višemjesečnog programa koji mladim timovima i poduzetnicima početnicima pruža stručnu podršku u razvoju tehnoloških rješenja i poslovnih modela, uz mentorstvo iskusnih profesionalaca iz industrije.