KRŠE PRAVILA?

Europska unija prijeti Google kaznom od 35 milijardi dolara, a na udaru i Apple

DMA, koji je usvojen 2022. godine, omogućuje europskim regulatorima da kazne prekršitelje s do deset posto njihovog globalnog prihoda.

Europska unija prijeti Google kaznom od 35 milijardi dolara, a na udaru i Apple
Depositphotos

Europska unija nastavlja s regulatornim mjerama i tim je povodom Europska komisija objavila dvije preliminarne optužbe protiv Googlea zbog nepoštivanja propisa Zakona o digitalnim tržištima (DMA) koji se odnose na Search i Play Store, što bi moglo dovesti do kazne od 35 milijardi dolara.

Također, regulatorno tijelo također je odredilo Appleu da iOS učini otvorenijim za uređaje trećih strana, poput pametnih satova, slušalica i televizora. Odluke dolaze usprkos prijetnjama američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju dodatnih carina na zemlje koje reguliraju velike američke tech kompanije.

"Dva preliminarna nalaza koja danas usvajamo imaju za cilj osigurati da se Alphabet pridržava pravila EU-a kada je riječ o dvjema uslugama koje široko koriste poduzeća i potrošači diljem EU-a, Google Pretraživanje i Android telefoni", izjavila je Teresa Ribera, šefica za antimonopol unutar EU-a.

DMA, koji je usvojen 2022. godine, omogućuje europskim regulatorima da kazne prekršitelje s do deset posto njihovog globalnog prihoda. Komisija može udvostručiti kaznu na 20 posto za ponovljene prekršitelje. Alphabet je prošle godine ostvario više od 350 milijardi dolara prihoda. Komisija naglašava da optužbe nisu konačne i da Alphabet još uvijek može pismeno braniti odluke prije nego što budu finalizirane.

Iako odluka EK-a za Apple još ne uključuje optužbe, ponudila je mjere koje tvrtka mora ispuniti kako bi ih izbjegla u budućnosti. Prvo, tvrtka mora osigurati veću kompatibilnost s uređajima trećih strana koji se povezuju s iPhoneima. Osim ako Apple ne želi suočiti se s kaznama od preko 39 milijardi dolara, morat će poboljšati područja poput obavijesti za pametne satove trećih strana, brzine prijenosa podataka (poput peer-to-peer Wi-Fi i NFC) i proces uparivanja na povezanim dodacima konkurentskih tvrtki.

EK je također naložio Appleu da poboljša pristup tehničkoj dokumentaciji za razvojne programere kako bi njihovi proizvodi mogli komunicirati s iPhoneima i iPadima.

"Učinkovita interoperabilnost za povezane uređaje trećih strana važan je korak prema otvaranju Appleovog ekosustava," izjavila je Ribera. "To će dovesti do boljeg izbora za potrošače na brzorastućem tržištu inovativnih povezanih uređaja."