SPONZORIRANO

Ericsson Nikola Tesla rješenja za digitalnu transformaciju

Kompanija Ericsson Nikola Tesla nedavno je proslavila 75 godina poslovnog putovanja obilježenog uspješnim transformacija i radom na razvoju naprednih informacijsko - komunikacijskih tehnologija, proizvoda, rješenja i usluga.

Ericsson Nikola Tesla rješenja za digitalnu transformaciju

Kompanija Ericsson Nikola Tesla nedavno je proslavila 75 godina poslovnog putovanja obilježenog uspješnim transformacija i radom na razvoju naprednih informacijsko - komunikacijskih tehnologija, proizvoda, rješenja i usluga.

Tom je prigodom predstavljen i novi, inspirativni, vizualni identitet kompanije. Kao što je objašnjeno, jedna od ključnih uloga u implementaciji novog zaštitnog znaka je dodatno pozicioniranje portfelja i potencijala ENT-a.

U području telekomunikacija ENT isporučuje cijeli niz informacijsko-komunikacijskih proizvoda, rješenja i usluga kompanije Ericsson, Ericssona Nikole Tesle te drugih odabranih isporučitelja. Osim tehničkih i savjetodavnih usluga daje i uslugu testiranja mreža operatora na lokalnoj i globalnoj razini. Razvojno-istraživački centar ENT-a, najveći softver dizajn centar u Hrvatskoj i regiji, radi na razvoju inovativnih proizvoda i servisa dok centri za ICT usluge pružaju visoko kvalitetne tehničke i konzultantske usluge.

Zahvaljujući dugogodišnjem ulaganju u domenska znanja te referencama s domaćeg i inozemnih tržišta, kupcima i partnerima ENT nudi proizvode, rješenja i usluge za digitalnu transformaciju u području zdravstva, transporta, državne uprave, javne i nacionalne sigurnosti, upravljanja zemljišnim knjigama i infrastrukturom te rješenja za održivost i pametno upravljanje energijom.

O tome kako ulaganja u nove poslovne segmente, proširenje portfolija te razvoj ICT rješenja temeljenih na najnovijim tehnologijama, zajedno s primjenom umjetne inteligencije, doprinose rastu segmenta Digitalnog društva u Ericssonu Nikoli Tesli, te kako ove aktivnosti utječu na diversifikaciju poslovanja, povećanje konkurentnosti i internu učinkovitost, u ENT-u ističu:  „Naša fokusirana strategija razvoja i ulaganja podupire i potiče rast u šest ključnih strateških područja unutar Digitalnog društva: e-zdravstvo, zemljišna administracija, napredna rješenja u prometu, nacionalna i javna sigurnost, javna uprava te održivo upravljanje. Razvijamo rješenja za e-zdravstvo koja omogućuju bolju skrb i upravljanje zdravstvenim podacima, pružamo napredne sustave za zemljišnu administraciju koji optimiziraju upravljanje zemljišnim knjigama i katastrom, te nudimo inteligentne transportne sustave za učinkovitije upravljanje prometom. U području javne sigurnosti, naša rješenja podržavaju rad hitnih službi i zaštitu kritične javne infrastrukture, dok u segmentu javne uprave omogućujemo veću fleksibilnost i digitalizaciju usluga za građane. Konačno, razvijamo i ICT rješenja koja podržavaju održivi razvoj i zaštitu okoliša. Naravno, Ericsson Nikola Tesla aktivno sudjeluje u izgradnji i modernizaciji komunikacijske infrastrukture, posebno u području širokopojasnog interneta i 5G tehnologije.

Ulaganja u proširenje portfolija te razvoj informacijsko-komunikacijskih rješenja temeljenih na najnovijim tehnologijama ključni su faktori koji doprinose rastu segmenta Digitalnog društva u Ericsson Nikola Tesla Grupi. Ulaganja u naše poslovne segmente nam omogućuju da proširimo našu ponudu i prilagodimo se promjenjivim potrebama tržišta i tehnološkim trendovima. Proširenje portfolija, posebno u segmentu ICT rješenja za digitalnu transformaciju industrija i javnih servisa, omogućuje nam da pružimo inovativna rješenja koja podržavaju digitalizaciju i modernizaciju različitih sektora. Razvoj informacijsko-komunikacijskih rješenja temeljenih na najnovijim tehnologijama, kao što su 5G mreže, IoT i kibernetička sigurnost, omogućuje nam da ponudimo napredne usluge koje povećavaju učinkovitost i produktivnost naših klijenata. Ovo je ključna prilika za rast, ali zahtijeva jasnu usmjerenost i razvoj kompetencija.

Kad govorimo o našoj poziciji kao predvodnika u uvođenju umjetne inteligencije, treba istaknuti činjenicu da smo kompanija koja okuplja najveći broj IT stručnjaka u Hrvatskoj, pa i šire, u samom segmentu razvoja softvera i softverskog inženjerstva. S takvim značajnim ljudskim i stručnim kapitalom vjerujemo da možemo bitno pridonijeti razvoju lokalne AI zajednice, kao i ponuditi rješenja i usluge temeljene na AI-ju, s utjecajem i izvan lokalnih okvira. Nadalje, mi smo kompanija koja ima iskustvo upravljanja transformativnim procesima, gdje AI vidimo kao bitan kontributor u povećanju efikasnosti, automatizaciji i pojednostavljivanju procesa i svakodnevnih aktivnosti kod naših klijenata, pa tako i kod nas interno. Također, ne smijemo zaboraviti na činjenicu da je područje AI-ja nešto čime se mi u Ericssonu Nikoli Tesli bavimo duži niz godina. Ta iskustva i znanja jedan su od kamena temeljaca i baza za daljnje širenje naših kompetencija, kapaciteta i AI sposobnosti. Digitalne strategije kako Hrvatske tako i na razini EU svakako otvaraju mogućnosti širenja i na nova tržišta.“

 

Digitalna agenda EU 2030

Industrija informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT) ima ključnu ulogu u ostvarivanju ciljeva digitalnih strategija Europske unije i njenih zemalja članica. Jedan od glavnih ciljeva je povećanje broja stručnjaka za ICT na 20 milijuna do 2030. godine. Također, EU teži tome da najmanje 80% stanovništva posjeduje osnovne digitalne vještine, čime se osigurava digitalna pismenost širokih masa.

Digitalna transformacija poduzeća je još jedan važan aspekt, s ciljem da 75% poduzeća koristi napredne tehnologije poput računalstva u oblaku, umjetne inteligencije i analize velike količine podataka. Ova transformacija uključuje i podršku malim i srednjim poduzećima kako bi se olakšala njihova digitalna tranzicija i povećala inovativnost.

Sigurna i održiva digitalna infrastruktura je također prioritet, s planovima za osiguranje gigabitne povezivosti za sve građane i poduzeća te udvostručenje udjela EU-a u svjetskoj proizvodnji poluvodiča. Uz to, EU namjerava uspostaviti 10.000 vrlo sigurnih i klimatski neutralnih rubnih čvorova, čime se dodatno jača digitalna sigurnost i održivost.

Digitalizacija javnih usluga je još jedan ključni cilj, s naglaskom na potpunu dostupnost ključnih javnih usluga putem interneta. Cilj je da 100% građana ima pristup digitalnim zdravstvenim zapisima i digitalnim identifikacijskim sredstvima, što će značajno poboljšati učinkovitost i pristupačnost javnih usluga.

Podrška istraživanju i razvoju u sektoru ICT-a kontinuirano doprinosi gospodarskom rastu i tehnološkom napretku. EU prati napredak u ovom sektoru, potičući inovacije i razvoj novih tehnologija koje će omogućiti održiviju, konkurentniju i tehnološki napredniju Europu.