Tijekom sastanka s američkom ministricom trgovine Ginom Raimondo, izvršni direktor Intela, Pat Gelsinger, izrazio je frustraciju zbog američke ovisnosti o TSMC-u za proizvodnju naprednih čipova.
Nakon toga, Raimondo je održala privatne sastanke s nekim investitorima, uključujući dioničare tehnoloških divova poput Nvidije i Applea, potičući ih da koriste američke tvornice za proizvodnju AI čipova.
Rasprave između investitora i ministrice nisu javno objavljene, ali izvori navode da je istaknula rastući geopolitički rizik vezan uz Tajvan, osobito s obzirom na to da Kina pokazuje interes za invaziju na tu de facto državu. Osim toga, Washington trenutačno ulaže više u američku industriju poluvodiča nego u posljednjih 28 godina zajedno pa Bijela kuća vjerojatno želi potaknuti američke tvrtke da koriste čipove proizvedene lokalno.
Intel ima ambiciju postati jedan od vodećih igrača u industriji poluvodiča, s ciljem da se natječe s TSMC-om i Samsungom. Međutim, nedavni razvoj događaja otkriva da Intel Foundry Services (IFS) ima problema s dobivanjem zamaha, što je dovelo do gubitka od 1,6 milijardi dolara i praktično izazvalo pad cijene dionica za 30 posto preko noći. Zbog toga, Intel navodno razmatra mogućnost izdvajanja proizvodne divizije i drugih neesencijalnih poslovnih jedinica, slično kao što je AMD izdvojio GlobalFoundries 2008.
U američkom je interesu da Intel uspije, posebno jer je jedna od najvećih tvrtki koja prima državne poticaje za proizvodnju. Također, iako Raimondo nije spominjala Intel tijekom sastanaka, njegov status kao jednog od vodećih proizvođača čipova u SAD-u vjerojatno je privatno raspravljen.
Mnoge vodeće američke tehnološke tvrtke, poput Nvidije, AMD-a, Applea, Amazona i Googlea, dizajniraju vlastite čipove, ali koriste strane tvornice poput TSMC-a za opskrbu, unatoč udaljenosti i geopolitičkom riziku.
Međutim, izvršni direktor Nvidije Jensen Huang izjavio je da bi mogao promijeniti lokaciju ako to bude potrebno. Dakle, sve je otvoreno i uskoro bismo mogli vidjeti velike promjene na ovom tržištu.