Glavni telekomunikacijski operateri najavili su važne milijunske investicije za širenje 5G-a na cijelom teritoriju Španjolske. Telefónica je tako najavila kako će do kraja ove godine 75 posto španjolskog teritorija imati pristup 5G tehnologiji, a na razvoju će raditi sa stranim tvrtkama. Prije svega se to odnosi na već potpisane ugovore s Ericssonom i Nokijom, a sada će na poslu izgradnje 5G mreže raditi i Huawei.
Predsjednik španjolske vlade Pedro Sánchez na sastanku sa svojim portugalskim kolegom António Costom najavio je da će na širenju 5G mreže Telefónica raditi zajedno s kineskim divom Huaweijem. Pritom ne treba zaboraviti da većina europskim telekoma ne radi s Huaweijem niti će raditi na svojim core dijelovima mreže već isključivo na RAN dijelu, upozoravaju analitičari i dodaju kako će to biti slučaj i sada kada je riječ o suradnji Telefónice i Huaweija.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu 2024. povećanje podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama veće 26,8 posto i doseglo je 994,6 tisuća TB.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.