Huawei pokreće sudski proces protiv švedskih telekoma i to bi trebao biti prvi postupak na sudu neke zemlje u kojoj se kineskoj kompaniji brani rad na 5G mrežnoj infrastrukturi.
Naime, zbog američkih sankcija i političkih odnosa, brojne države diljem svijeta brane raznim kineskim kompanijama rad na 5G mrežama. Naravno, Huawei je u toj priči najveći i najviše pati. Ujedno, švedski Ericsson nameće se kao glavni pretendent za prvo mjesto po udjelu na tržištu i ovakva situacija itekako mu odgovara. Zato Švedska ima i dodatni motiv prikloniti se Sjedinjenim Američkim Državama.
Službeno, uvjerenje je da Huawei predstavlja sigurnosnu prijetnju te da kroz tehnologiju koju nudi pri implementaciji mrežne infrastrukture zapravo stvara temelje za špijunažu i hakerske napade.
"Vjerujemo da odluka nije dobra za korisnika i Švedsku općenito. Stoga smo odlučili prepustiti sudu neka prouči ima li temelja za zabranu rada na 5G mreži", rekao je Kenneth Fredriksen, Huaweijev izvršni potpredsjednik za Srednju i Istočnu Europu te Nordijsku regiju.
"Ne možemo promijeniti činjenicu da samo međunarodna kompanija osnovana u Kini. To je naše nasljeđe i ponosni smo na njega. Ali, otvorenom i transparentnom komunikacijom, kojoj smo uvijek težili, možemo promijeniti razne glasine i netočne informacije o Huaweiju“, tvrdi na LinkedInu Fredriksen.
Švedska regulatorna agencija (PTS) krajem listopada zabranila je upotrebu telekomunikacijske opreme kineskih kompanija Huawei i ZTE u razvoju 5G mreža uoči 5G aukcije za izdavanje dozvola ovog mjeseca. Nadalje, svaka kompanija koja sudjeluje na aukciji, mora ukloniti svu Huaweijevu i ZTE-ovu opremu iz infrastrukture do 1. siječnja 2025.
Dvanaest vodećih europskih telekomunikacijskih kompanija, uključujući Vodafone, Deutsche Telekom, Telefonicu, Orange i Telecom Italiju, izdalo je zajedničko upozorenje regulatorima Europske unije u vezi s dodjelom gornjeg dijela 6 GHz spektra. U pismu koje su potpisali njihovi glavni tehnički direktori, operatori pozivaju na strateško i odlučno djelovanje – kako bi se cijeli pojas 6425–7125 MHz stavio na raspolaganje mobilnim mrežama.
Revolut je najavio planove za pokretanje MVNO (mobilnog virtualnog mrežnog operatora), najprije u Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj. Ova fintech tvrtka tvrdi da ovim potezom ulazi u izravnu konkurenciju s tradicionalnim pružateljima mobilnih mreža koji, kako navodi, naplaćuju pretjerane naknade za roaming unutar Europe.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.