Nesporazumi francuskog regulatora telekomunikacijskog tržišta i resornog ministarstva oko cijena mogli bi dovesti do odgode aukcije za kupovinu frekvencijskog spektra koji će se koristiti za 5G mreže. To bi moglo donijeti odgodu aukcije barem do ožujka sljedeće godine.
Pozivajući se na neimenovane izvore, Reuters je objavio kako se regulator tržišta ARCEP i ministarstvo financija tek trebaju dogovoriti oko širine frekvencijskog spektra koji će se naći na aukciji i početnih cijena za setove frekvencija. To će rezultirati odgodom početka procesa koji će dovesti do prodaje frekvencija.
Prema prvotnom planu, aukcija se trebala održati u siječnju, a sada je očito kako se to neće moći učiniti prije ožujka. Proces je započeo u srpnju, a ARCEP je tada računao kako bi do aukcije moglo doći tijekom jeseni. Francuska već kasni s uvođenjem 5G mreža za ostalim velikim europskim gospodarstvima, a novi će problemi dodatno zakomplicirati i produljiti uvođenje nove generacije pokretnih mreža.
Problemi sa zakupom spektra pojavili su se i u Bugarskoj. Čini se kako ta članica Europske unije neće otvoriti ponudu za kupovinu frekvencija prije drugog kvartala 2020. godine ako tamošnja Vlada prihvati smanjenje cijena frekvencija. Bugarski regulator najavio da će otvoriti proces kupovine frekvencija u spektrima od 700 MHz i 3,6 GHz polovinom sljedeće godine.
Što se tiče pokretanja natječaja za 5G mrežu u Hrvatskoj, iako se očekivalo da će se to dogoditi još ove godine, najvjerojatnije je da će aukcije za 5G frekvencijske spektre, odnosno rad 5G mreža krenuti u u prvoj polovici slijedeće godine, odnosno mreže bi mogle biti aktvine do kraja slijedeće godine.
Kako stvari sad stoje cijena bi trebala biti veća od 2,2 miijarde eura jer to je trenutno minimalna od koje bi telekomi trebali početi licitirati.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini broj priključaka širokopojasnom pristupu internetu putem pokretnih mreža (3G, 4G, 5G) povećan 5,45 posto na 5.74 milijuna.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu putem nepokretnih mreža veći je 3,41 posto na 1,15 milijuna eura.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini ukupni prihod od usluga pristupa internetu veći 12,74 posto na godišnjoj razini u odnosu na 2023. godinu. Ukupni prihodi telekoma, a najveći igrači su Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska donijeli su ukupno 817,56 milijuna eura.