U ispitivanju provedenom u Španjolskoj s multinacionalnom tvrtkom za industrijsku digitalnu tehnologiju Oesia Group i Universidad Carlos III de Madrid (UC3M), Ericsson je koristio prijenosni 5G gNodeB za povezivanje s laboratorijem podatkovnog centra kojim upravlja 5TONIC, postrojenje za istraživanje i razvoj koje su pokrenuli Telefonica i IMDEA Networks Institute.
Dražen Tomić / Tomich Productions
Ericsson je koristio satelite u niskoj Zemljinoj orbiti za upravljanje 5G backhaulom u udaljenom području. Testovi pokazuju potencijal nezemaljskih mreža (NTN) kao mogućnosti povezivanja u područjima koja nisu pokrivena mobilnom ili fiksnom infrastrukturom.
U ispitivanju provedenom u Španjolskoj s multinacionalnom tvrtkom za industrijsku digitalnu tehnologiju Oesia Group i Universidad Carlos III de Madrid (UC3M), Ericsson je koristio prijenosni 5G gNodeB za povezivanje s laboratorijem podatkovnog centra kojim upravlja 5TONIC, postrojenje za istraživanje i razvoj koje su pokrenuli Telefonica i IMDEA Networks Institute. Ispitivanje je bilo usredotočeno na povezivanje transportnog elementa privatne gNodeB mreže s laboratorijskim funkcijama Control Plane, dokazujući da se postavke mogu koristiti za održavanje povezanosti u područjima u kojima nedostaje tradicionalna infrastruktura.
Ericsson je objasnio postavljanje povezanih 5G uređaja na udaljenoj lokaciji pomoću prijenosne privatne mreže, s NTN elementom koji omogućuje širu povezanost. Prijelaz s mobilnog na satelitski pristup pokazao se glatkim, koristeći tehnologiju 3GPP Advanced Traffic Steering-Switching-Splitting. Manuel Lorenzo, voditelj tehnologije i inovacija u Ericssonu u Španjolskoj, rekao je da će besprijekoran prijelaz između mobilnog i satelitskog pristupa omogućiti kontinuitet usluge.
Također postoji potencijal za primjenu pristupa u područjima pogođenim katastrofama, primijetio je Daniel Segovia, stručnjak Odjela za teoriju signala i komunikacije UC3M. Maria Grana, direktorica tehnologije Oesia Inster jedinice, objasnila je da je osigurao satelitski terminal pomoću elektronički upravljane Ku-band antene koja se povezivala s LEO konstelacijom Eutelsat OneWeb. Rekla je da je ispitivanje "značajno postignuće za satelitske komunikacije". UC3M je koordinirao probu, koja je uz Inster terminale koristila Ericssonovu 5G infrastrukturu.
Dana 1. rujna 2025. godine Jiří Dvorjančanský preuzima funkciju predsjednika Uprave i predsjednika Izvršnog odbora tvrtke A1 Austrija. Marcus Grausam neće obnoviti svoj mandat u Upravi te će na vlastiti zahtjev napustiti kompaniju u rujnu, nakon 27 godina rada. Jiří Dvorjančanský donosi višedesetljetno iskustvo u telekomunikacijskoj industriji. U razdoblju od 2014. do 2024. bio je predsjednik Uprave A1 Hrvatska i A1 Sjeverna Makedonija. Osim toga, stekao je opsežno međunarodno iskustvo na rukovodećim pozicijama u kompanijama poput Deutsche Telekoma i Telefónice. Nadzorni odbor A1 Austrija jednoglasno je donio odluku o njegovom imenovanju.
Nokia je najavila lansiranje Aurelis Optical LAN, rješenja nove generacije temeljeno na optičkim vlaknima, osmišljenog kako bi zadovoljilo rastuće potrebe poslovne povezivosti.
Novo istraživanje Juniper Researcha otkrilo je pet zemalja rangiranih prema prosječnom mjesečnom broju korisnika mobilnog roaminga u odlasku koji se predviđa za 2025. godinu.