Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Deutsche Telekom savladava posljednje prepreke za istinski globalni Internet stvari (IoT), što će se postići satelitskom komunikacijom, koja će u budućnosti nadopunjavati klasične zemaljske IoT mreže kao što su NB-IoT, LTE-M, 4G i 5G.
U tu svrhu Deutsche Telekom surađuje sa stručnim kompanijama za satelite Intelsatom i Skylom. Zajedno su na Mobile World Congressu (MWC) u Barceloni predstavili prve načine upotrebe - umrežavanje vjetroturbina u udaljenim regijama, snimanje vodostaja i vremenskih podataka na rizičnim lokacijama u AI kvaliteti ili širokopojasne veze visokih performansi na otvorenom moru. Ukratko, sve će to biti moguće s globalnom IoT mrežom i već je testirano. Zato i komercijalna prodaja kreće već tijekom drugog kvartala ove godine.
Rezultat svega je da će u budućnosti kompanije komunicirati sigurno i stabilno sa svojim IoT uređajima preko oceana i kontinenata. Bez prekida, s maksimalnom pouzdanošću i zajamčenim brzinama prijenosa podataka.
"Naši korisnici sada imaju "mrežu mreža" sa sveprisutnom povezivošću koja omogućava potpuno nove mogućnosti. Za naše kupce to znači najbolju mrežnu povezanost posvuda, maksimalno jednostavno i sveobuhvatno", kaže Dennis Nikles, izvršni direktor Deutsche Telekom IoT (T IoT).
Krajem godine Deutsche Telekom pokreće program "early adopter" za programere koji po prvi put mogu testirati konvergentne krajnje uređaje.
Kompanije iz raznih industrija trenutno testiraju ovu ponudu u širokom spektru scenarija primjene, što se također moglo iskusiti na MWC-u. Primjerice, Lanthan umrežava vjetroturbine u posebno udaljenim područjima koja još nisu dovoljno pokrivena mobilnim komunikacijama.
U tu svrhu turbine moraju odašiljati svjetlosne signale na siguran način. Osim toga, postoje strogi ekološki propisi kako bi se svjetlosno onečišćenje i miješanje u prirodu sveli na minimum.
Nadalje, Divirod, specijaliziran za podatke, pomaže općinama i kompanijama da brzo i digitalno informiraju i upozore na rizike za vodu. U tu svrhu digitalni senzori bilježe razine vode u akumulacijama i rijekama, prate obale ili količine snijega na krovovima.
Cilj je prikupiti vrijedne podatke AI-kvalitete o razinama vode, protoku, temperaturi i kvaliteti. To zahtijeva neprekinuti protok podataka tijekom nekoliko tjedana. I to je sada moguće uz satelitsku komunikaciju iz T IoT-a s partnerom Intelsatom.