TELEKOM TRŽIŠTE

A1 i Nokia testirali prvi pre-6G video prijenos u Austriji

Kombinacija novih usluga i uređaja te nagli porast upotrebe pokreću rast podatkovnog prometa i nameću potrebu za razvojem postojećih mreža. U sklopu tog razvoja poseban se naglasak stavlja na učinkovitost, održivost, sigurnost i interakciju s novim tehnologijama.

A1 i Nokia testirali prvi pre-6G video prijenos u Austriji
Depositphotos

Austrijska telekomunikacijska grupa A1, čiji je dio i A1 Hrvatska, zajedno s Nokiom je izvele su prvi pre-6G video prijenos u gornjem 6 GHz spektru u središnjoj Europi. Ovaj spektar primjer je mogućnosti značajnog proširenja kapaciteta i još boljeg iskorištavanja postojećih frekvencijskih pojasa te njihova nadopunjavanja dodatnim resursima.

Kombinacija novih usluga i uređaja te nagli porast upotrebe pokreću rast podatkovnog prometa i nameću potrebu za razvojem postojećih mreža. U sklopu tog razvoja poseban se naglasak stavlja na učinkovitost, održivost, sigurnost i interakciju s novim tehnologijama. Rezultat testiranja u A1 Tehnološkom centru pokazuje veliki potencijal mobilnih komunikacija za buduće 5G-Advanced i 6G aplikacije.

"Zadovoljan sam što ovdje u A1 Tehnološkom centru možemo demonstrirati mogućnosti budućih bežičnih tehnologija. Uostalom, nastavit ćemo pružati temelj za brzi napredak digitalizacije u budućnosti i uzeti u obzir sve veću potražnju za sigurnom povezivošću. Današnji pre-6G prijenos pokazuje da se možemo osloniti na postojeće infrastrukture dok nastavljamo razvijati naše mreže i učiniti ih još učinkovitijima," izjavio je Christian Laqué, tehnički direktor A1 Austrija.

"Tek smo na početku dugog putovanja, ali ovim dokazom koncepta pokazali smo da 6G neće samo zadovoljiti rastuću potražnju za podatkovnim prometom, već će i otključati revolucionarne mogućnosti, poput mrežnog osjetila i transformativne uloge umjetne inteligencije u mrežama budućnosti na učinkovit, održiv i siguran način," dodao je Christoph Rohr, direktor Nokije za Austriju.

"Kao vodeća telekomunikacijska tvrtka u regiji Srednje i Istočne Europe, važno nam je poticati inovacije u području digitalne infrastrukture. Pritom se fokusiramo na inovacije i suradnju u industriji s jedne strane te na održivost i sigurnost s druge strane. Na taj način, kao pionir tehnološkog napretka, preuzimamo odgovornost za digitalne živote naših korisnika," zaključio je Alexander Kuchar, tehnički direktor A1 Grupe.

U sklopu testiranja korišten je Nokia 128TRX Massive MIMO odašiljač i MediaTek testni terminal kao prijamnik. U praktičnim uvjetima pokazalo se da se spektar korišten u ovom procesu može koristiti u postojećim makro mrežama i da je kompatibilan s dosegom postojećih mobilnih radijskih ćelija. Rezultati testiranja pokazuju mogućnosti značajnog povećanja urbanih kapaciteta uz zadržavanje nepromijenjene mreže lokacija. Istovremeno, brzine prijenosa u prigradskim i ruralnim područjima mogu se značajno poboljšati.

Ovaj test A1 i Nokije predstavlja važan korak prema budućim generacijama mobilnih komunikacija, konkretno 5G-Advanced i 6G. Razumijevanje i testiranje novih frekvencijskih pojasa poput gornjeg 6 GHz spektra ključno je za ostvarivanje potencijala ovih tehnologija.

Tržišni trendovi u telekomunikacijama uključuju kontinuirani rast podatkovnog prometa i to potaknut sve većom upotrebom video streaminga, online igara, društvenih mreža, IoT uređaja i drugih podatkovno intenzivnih aplikacija.

Potreba za većim kapacitetima i brzinama odnosi se na to kako se pojavljuju nove usluge i uređaji (npr., povezana vozila, napredne XR aplikacije), raste potreba za mrežama s većim kapacitetima i brzinama prijenosa podataka.

Tu je i fokus na učinkovitost i održivost jer telekom operateri sve više teže energetski učinkovitijim i održivijim mrežnim rješenjima kako bi smanjili troškove i svoj utjecaj na okoliš.

 Ne treba zaboraviti niti ulogu umjetne inteligencije u mrežama jer se AI se sve više koristi za optimizaciju mrežnog rada, prediktivno održavanje, poboljšanje sigurnosti i personalizaciju korisničkog iskustva. Očekuje se da će AI igrati još značajniju ulogu u budućim 6G mrežama.

Naravno tu je i važnost frekvencijskog spektra što u konačnici znači da pristup dovoljnoj količini odgovarajućeg frekvencijskog spektra ključan je za razvoj i implementaciju naprednih mobilnih mreža. Telekom operateri i proizvođači opreme blisko surađuju na istraživanju i razvoju novih tehnologija kako bi zadovoljili buduće potrebe tržišta.

Testiranje A1 i Nokije u gornjem 6 GHz spektru demonstrira potencijal za značajno poboljšanje kapaciteta i brzina postojećih i budućih mobilnih mreža. Ovakve inicijative su ključne za pripremu telekomunikacijske infrastrukture za nadolazeću eru 5G-Advanced i 6G tehnologija i za podršku sve većoj potražnji za naprednim digitalnim uslugama.

6 GHz Spektar:

    * Ovaj frekvencijski pojas, smješten između postojećih 5G frekvencija i viših frekvencija koje se razmatraju za 6G (poput terahertz valova), smatra se ključnim za evoluciju mobilnih mreža.

    * Nudi dobar kompromis između pokrivenosti i kapaciteta. Niže frekvencije pružaju bolju pokrivenost na većim udaljenostima, dok više frekvencije nude veći kapacitet za prijenos podataka, ali s kraćim dosegom i većom osjetljivošću na prepreke.

    * Gornji dio 6 GHz spektra (iznad 6 GHz) ima potencijal za pružanje značajno većih propusnosti potrebnih za buduće aplikacije.

    * Regulatorna tijela diljem svijeta još uvijek razmatraju načine dodjele i korištenja ovog spektra.

5G-Advanced:

    * Predstavlja evoluciju postojeće 5G tehnologije.

    * Fokusira se na poboljšanja u performansama, učinkovitosti i novim mogućnostima.

    * Ključne značajke uključuju poboljšani Massive MIMO, naprednu agregaciju nositelja (carrier aggregation), preciznije pozicioniranje, podršku za veći broj povezanih uređaja i integraciju s umjetnom inteligencijom.

    * Smatra se prijelaznom fazom prema punoj implementaciji 6G.

6G:

    * Sljedeća generacija mobilnih komunikacijskih sustava, nasljednik 5G.

    * Očekuje se da će ponuditi znatno veće brzine prijenosa podataka (terabiti po sekundi), izuzetno nisku latenciju (sub-milisekundna), ultra-visoku pouzdanost i masivnu povezanost uređaja.

    * Primjene koje se očekuju uključuju holografske komunikacije, naprednu robotiku i automatizaciju, proširenu stvarnost (XR) na potpuno novoj razini, digitalne blizance (digital twins) u stvarnom vremenu, integraciju s umjetnom inteligencijom u samoj mreži i mrežna osjetila (network sensing) za različite svrhe (npr., praćenje okoliša, sigurnost).

    * Standardizacija 6G tehnologija očekuje se krajem ovog desetljeća, a komercijalna implementacija vjerojatno početkom 2030-ih.

Massive MIMO (Multiple-Input Multiple-Output):

    * Tehnologija koja koristi veliki broj antena na baznoj stanici i korisničkom uređaju za poboljšanje kapaciteta, pouzdanosti i energetske učinkovitosti bežičnih komunikacija.

    * 128TRX (128 transmit/receive) Massive MIMO odašiljač koji je koristila Nokia u testu predstavlja naprednu implementaciju ove tehnologije, sposobnu za istovremeno opsluživanje većeg broja korisnika i pružanje viših brzina prijenosa podataka.