Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Nakon što je prošle godine modernizirao svoju mobilnu mrežu najjači domaći telekom operator Hrvatski telekom spreman je na uvođenje 5G, ističe za ICTbusiness.info član Uprave i glavni izvršni direktor za tehniku i informatiku Boris Drilo.
Prema njegovim riječima 5G zahtjeva pripremu mreže u više dimenzija i to znači priprema transportne mreže tj. mreže koja povezuje bazne postaje s paketskom jezgrenom mrežom, same paketske jezgrene mreže i radijske mreže.
Uz implementaciju 5G-a u novom spektru koji će biti reguliran novim koncesijama, značajnim držimo i implementaciju 5G-a u postojećim frekvencijskim pojasevima u kojima sada radi 4G, ističe Drilo i dodaje da ako korisnici žele kod kupnje trebaju obratiti pozornost na to da li uređaj podržava 5G funkcionalnosti.
Kriza je odgodila dolazak 5G i raspisivanje koncesija. Da li ste spremni i što očekujete u prvom valu nakon dodjele koncesija 2021. godine?
Trenutačno smo u fazi priprema. 5G zahtjeva pripremu mreže u više dimenzija: priprema transportne mreže tj. mreže koja povezuje bazne postaje s paketskom jezgrenom mrežom, same paketske jezgrene mreže i radijske mreže. Uz implementaciju 5G-a u novom spektru koji će biti reguliran novim koncesijama, značajnim držimo i implementaciju 5G-a u postojećim frekvencijskim pojasevima u kojima sada radi 4G. Upravo na tome sada trenutačno radimo, jer smo ispitivanje 5G performansi na budućem 3.5 GHz-nom spektru već najvećim dijelom odradili tijekom 2019. godine.
Nakon dodjele koncesija počet će se implementirati radijske jedinice s podrškom novom spektru, prvo na 3500 a potom i na 700 MHz. Sami korisnici instantno neće biti u stanju osjetiti 5G ako u tom trenutku ne budu imali telefon tj. uređaj koji je kompatibilan s 5G standardom. Za sada su to uređaji više cjenovne klase poput Samsunga S20, a s vremenom će podrška za 5G biti dostupna i u ostalim klasama telefona. Ako ove ili sljedeće godine mijenjate uređaj i ako ste u mogućnosti razmislite da odmah nabavite uređaj s 5G podrškom.
Smatrate li da je vrijeme da u jeku krize kada se pokazala važnost 5G odnosno brzog pristupa internetu koji nedostaje da država odnosno Vlada i HAKOM snize cijene za radiofrekvencijske spektre, ali i cijenu dodjele koncesije?
Vlada i HAKOM su u posljednje vrijeme pokazali da razumiju važnost digitalne infrastrukture i to su pokazali kroz konkretne poteze koji su se odmah pretvorili u investicije telekomunikacijskih operatera i poboljšanje kapaciteta te kvalitetne usluge za korisnike. Vjerujemo da će tako biti i s 5G-om. 5G tehnologija je važna za društvo i gospodarstvo, usudio bi se reći čak i važnija nego za telekomunikacijske operatore.
Koji model dodjele koncesija očekujete - priča se aukciji, ali i mogućoj dodjeli odnosno dogovornoj raspodjeli na sva tri mobilna telekom operatora?
5G spektra ima dovoljno za sve operatore i nema nikakvog razloga da dodjela ne bude racionalna i usmjerena daljnjem razvoju infrastrukture i tržišta. Međutim, za učinkovit razvoj 5G-a, spektar je važan iako ne i presudan. Važna pitanja su administrativni procesi koji trenutačno otežavaju, odugovlače i poskupljuju gradnju i postavljanje baznih postaja. To je definitivno tema kojoj treba posvetiti puno više vremena i dati joj puno više na značaju.
HT je krajem prošle godine završio veliku nadogradnju mreže i pripremu za 5G. Što to danas za vas znači?
To je bila u zadnjih 10 godina najveća investicija u digitalnu infrastrukturu u Hrvatskoj koja nam je dala odličan temelj za uvođenje 5G-a. Proširili smo transportne kapacitete, omogućili da antenski prihvati budu spremni za smještaj novi 3.5 GHz-nih radijskih jedinica. Također, sve radijske jedinice koje smo instalirali i koje rade u sadašnjim frekvencijskim pojasevima od 800/900/1800/2100 MHz hardverski podržavaju 5G. Ovo nam sve omogućava da kroz stanje i dizajn mreže možemo pratiti dinamiku uvođenja 5G-a koja će uslijediti.
Koliko je kriza utjecala na potrošnju podataka u fiksnoj i mobilnoj telefoniji?
Korona kriza je pokazala potrebu za brzim pristupom Internetu i podatkovnim servisima. Količina podataka tijekom prvog pandemijskog vala je značajno porasla u telekomunikacijskim mrežama - u fiksnim za 90%, a u mobilnim mrežama za 40%. Veća količina prometa ostala je u mrežama i nakon normaliziranja situacije jer je puno novostečenih digitalnih navika ostalo kod korisnika, a i mnoga poduzeća su nastavila puno više koristiti koncept udaljenog rada i rada od doma.
Mreže su izdržale i potres iako je HT imao i tehničkih problema (požar). Što treba još napraviti u segmentu izgradnje optičke mreže?
Optičke mreže do kućanstava bez sumnje omogućuju najkvalitetniji i najbrži pristup Internetu. To se neće promijeniti niti s 5G-om. Možemo reći da će 5G na neki način biti „produžetak“ optičkih mreža, ugrubo govoreći nešto kao WiFi danas iako ta usporedba ne stoji u potpunosti. Hrvatskoj treba ubrzana izgradnja optike. Očekujemo da će i sljedeća financijska EU omotnica 2021-2027 u sebi uključivati sredstva za izgradnju optike do kućanstava u manjim gradovima, sub-urbanim i ruralnim područjima. Također, očekujemo pomake u rješavanju teme prava puta, administrativne pristojbe koja sada priječi još brži razvoj optike i još bržu digitalizaciju Hrvatske.
Koja je budućnost optike?
EU ambicija je imati sva kućanstva pokrivena s gigabitnim pristupom Internetu do 2025. godine. Hrvatska također mora ići prema ostvarenju tog cilja, a toga nema bez optike. Potrebno je stvoriti investicijski okvir koji obuhvaća maksimizaciju korištenja EU fondova i smanjenje naknade za pravo puta kako bi se u Hrvatskoj godišnje izgradilo između 130 i 150 optičkih priključaka godišnje. Sada smo na razinama od 80 do 100 tisuća i to u najboljim, rekordnim godinama kojih je do sada bilo jako, jako malo.