Globalno zatopljenje goruća je tema u javnom diskursu, pa ipak, manje je poznato da je jedna industrija odgovorna za nešto više od jedan posto globalne potrošnje energije. Naime, nedavna istraživanja pokazala su da je samo 33 % organizacija u industriji podatkovnih centara donijelo strateški plan održivog poslovanja. Uz to, zbog trenutnih geopolitičkih okolnosti koje ugrožavaju opskrbu obnovljivom energijom kao i potrebe za digitalizacijom gospodarstva nužno je da vlasnici i operateri podatkovnih centara posvete više pozornosti energetskoj učinkovitosti i održivosti okoliša.
Možda ta industrija tek započinje svoje putovanje u zelenoj tranziciji, no smjer za napredak jasno je definiran. Stvaranjem odlučnog akcijskog plana temeljenog na holističkom pristupu mjerenja i oslanjanjem na modernu tehnologiju, tvrtke mogu ostvariti ciljeve održivosti i pretvoriti ju u konkurentsku prednost.
Holistički pristup i odlučan akcijski plan otvaraju put prema održivosti
„Potrošnja električne energije samo je jedna mjera održivosti. Operateri podatkovnih centara koji žele pretvoriti održivost u konkurentsku prednost trebaju razmotriti potrošnju energije kao dio većeg, holističkog plana održivosti“, ističe Jelena Pejković, direktorica prodaje odjela „Secure Power“ u Schneider Electricu za tržište Hrvatske, Slovenije, Srbije, Crne Gore te Bosne i Hercegovine.
Razumijevanje utjecaja podatkovnih centara na okoliš, osim potrošnje električne energije, zahtijeva mjerenje emisija stakleničkih plinova, potrošnje vode, proizvodnje otpada te utjecaja na zemljište i biološku raznolikost. Usvajanjem standardiziranih mjerila unutar pojedinih kategorija održivosti, operateri podatkovnih centara dobit će cjelovit uvid u to kako njihov lanac vrijednosti utječe na okoliš.
„Uz definirana mjerila, organizacije mogu izraditi akcijske planove osmišljene za ublažavanje utjecaja tih područja na okoliš. Takav pristup pomoći će operaterima da smanje svoj negativni utjecaj na okoliš i postignu operativnu učinkovitost“, objašnjava Pejković te dodaje: „Osim toga, korištenje naprednih softverskih alata za unos i analizu podataka potiče da održivost postane trajna praksa.“
Softverski alati za pojednostavljeno upravljanje infrastrukturom
Svaki podatkovni centar samo je jedan dio složene hibridne IT infrastrukture koja može biti postavljena unutar objekata organizacije ili na udaljenoj infrastrukturi. Svaki kvar na razini podatkovnog centra može se proširiti na cijeli IT ekosustav. Stoga, kako bi se smanjili kvarovi, potrebno je pažljivo pratiti i mjeriti izvedbu različitih sustava, poput rashladnih i sustava proizvodnje električne energije.
Sustav upravljanja softverom koji mjeri učinak svakog dijela IT infrastrukture, uključujući utjecaj na okoliš, omogućuje jednostavno postavljanje podatkovnog centra i optimalnu operativnu učinkovitost.
Kako navodi Pejković, platforme za upravljanje infrastrukturom podatkovnog centra, tzv. DCIM (eng. Data center infrastructure management) omogućuju operaterima praćenje, upravljanje, planiranje i modeliranje fizičke IT infrastrukture, čak i kada ta infrastruktura obuhvaća tisuće uređaja raspoređenih na različitim lokacijama diljem svijeta. „DCIM rješenja pomažu pojednostaviti upravljanje složenim hibridnim IT arhitekturama. Ta rješenja unosom i analizom podataka u stvarnom vremenu pružaju uvid u sve, od stanja uređaja do utjecaja na okoliš, što osigurava holistički pogled na operacije podatkovnog centra“, tumači Pejković.
Promišljeno upravljanje resursima stvara konkurentsku prednost
Korištenje softvera za razvoj i održavanje akcijskog plana održivosti predstavlja puno više od ulaganja u održivost. Održivo poslovanje podrazumijeva učinkovitije upravljanje resursima što povećava agilnost i potiče inovacije. U konačnici, poboljšava se korisničko iskustvo i stvara se digitalna kultura koja privlači vrhunske talente. Drugim riječima, stvaranje održivije IT infrastrukture ima lančani utjecaj na poslovne rezultate organizacije, ali i na okoliš.
„Za razvoj održivosti u industriji podatkovnih centara bit će potrebno značajno korištenje prirodnih resursa. Na operaterima podatkovnih centara je odgovornost da ih pomno čuvaju. Samo pažljivim planiranjem i mjerenjem operateri mogu postati promišljeni čuvari koji su potrebni industriji kako bi procvjetala“, zaključuje Pejković.