Tvornice će biti zadužene za proizvodnju 4nm čipova, 3nm, 2nm i vjerojatno A16, što je prvi put da se spominje ta tehnologija.
Depositphotos
Tajvanski TSMC odabrao je SAD kao sljedeće mjesto za širenje proizvodnog lanca i plan je izgraditi postrojenja za proizvodnju najsuvremenijih čipova u Arizoni. Riječ je o ukupno njih tri u toj saveznoj državi.
S dolaskom Trumpove administracije, ambicije TSMC-a u SAD-u dosegnule su nove razine. Ulaže 65 milijardi dolara, a tvornice će biti zadužene za proizvodnju 4nm čipova, 3nm, 2nm i vjerojatno A16, što je prvi put da se spominje ta tehnologija.
U prethodnom izvješću raspravljalo se o tome kako je tajvanska vlada zabranila TSMC-u proizvodnju 2nm izvan zemlje, navodeći da neće dopustiti da SAD zasjeni važnost Tajvana u proizvodnji čipova. Međutim, s Trumpovom administracijom i razvojem dinamike industrije, jasno je da se TSMC u budućnosti neće oslanjati "isključivo" na Tajvan i da tvrtka vidi SAD kao idealno odredište za širenje, zbog čega se navodi da su neki njihovi europski projekti za sada zaustavljeni.
Na temelju onoga što je poznato, TSMC-ov A16 (1.6nm) vjerojatno će stići na tržište u drugoj polovici 2026., što znači da će proces biti dostupan za proizvodnju u SAD-u dvije godine nakon Tajvana. Iako kašnjenje nesumnjivo postoji, pokazuje da SAD neće biti lišen naprednih čvorova i da bi, dugoročno gledano, trebao igrati veliku ulogu u dinamici poluvodičke industrije.
Lideri TSMC-a također vjeruju da će SAD dugoročno činiti 75 posto poslovanja tvrtke, a Trumpova administracija odigrala je ključnu ulogu u kataliziranju tog procesa. Čini se da su Trumpove taktike pritiska uspjele u svom naumu.
Prema najnovijem izvješću tvrtke Omdia, proizvođači panela za zaslone zadržali su iskorištenost svojih tvornica iznad 80 posto u prvom tromjesečju 2025. Međutim, očekuje se da će smanjiti iskorištenost u drugom tromjesečju 2025. Kako potražnja iz prvog tromjesečja 2025. jenjava na početku drugog tromjesečja 2025., proizvođači gotovih proizvoda zauzimaju konzervativniji pristup nabavi panela.
Američke carine vjerojatno će snažno pogoditi Apple i Samsung, što će rezultirati višim cijenama za potrošače u zemlji, izjavio je glavni analitičar CCS Insighta Ben Wood u intervjuu za Mobile World Live. Wood je napomenuo da Apple i Samsung drže najveći udio u prodaji pametnih telefona u SAD-u, što je problem s obzirom na to da se oba proizvođača uvelike oslanjaju na Kinu i Vijetnam za proizvodnju svojih uređaja.
Od ukupno 156.145 poduzetnika u 2023. godini, njih 91.198 ili 58,4% ima sjedište u nekom od županijskih sjedišta. Udio zaposlenih je još i veći (62,4%) jer je od 1.029.659 zaposlenih, njih 642.501 zaposleno kod poduzetnika sa sjedištem u nekom od 21 županijskog sjedišta.