Rastuća prihvaćenost novih tehnologija kao što su veliki podaci (eng. big data) i računalstvo visokih performansi nastavljaju „pogoniti“ potražnju za serverima u različitim sektorima. Prema brojkama Aksje Bloggena, globalno serversko tržište u ovoj bi godini trebalo dosegnuti vrijednost od 76,8 milijardi američkih dolara, što je rast od deset posto na godišnjoj razini.
Ovako nešto ne treba čuditi jer osim povećanih potreba u trenucima digitalizacije i šire potrebe za baratanjem većim količinama podataka, razlozi za rast na godišnjoj razini leži i u činjenici da smo svjedočili mnogim i vrijednim inovacijama, čiji cilj je bio povećanje performansi, brzine i memorije.
Kompanija i organizacije to su prepoznale pa se, logično, potražnja povećala. Što su najbolje iskoristili najveći proizvođači u ovom segmentu - Dell, Hewlett Packard, Lenovo i Huawei.
A koliko se točno situacija mijenjala unazad svega nekoliko godina potvrđuje činjenica da je još 2017. uprihođeno 60,5 milijardi dolara. Već u 2018. su prihodi bili na 73,8 milijardi dolara. Iz pozitivnog se smjera zatim "skrenulo" u negativni pa 2019. odstupa i prihodi padaju na 72,4 milijarde dolara i u prošloj godini zbog koronakrize padaju za još pet posto - na 70,2 milijarde dolara.
Srećom, u ovoj godini slijedi oporavak i nastavit će se sigurno do 2025., kad se prognoziraju prihodi od 91 milijardu dolara, što je rast od 18 posto. Samim time, straha za serversko tržište nema i prognoze su dokaz da je trzavicama iz posljednje dvije godine stigao kraj.
Inače, u 2020. se najviše uprihodilo u Sjedinjenim Američkim Državama - 31,9 milijardi dolara. Ali, u ovoj godini bi druga sila na tržištu, Kina, trebala dosegnuti 11,8 milijardi dolara, Njemačka će biti treća s 3,2 milijarde dolara, Velika Britanija četvrta s 3,1 milijarde dolara i Japan peti s 2,9 milijardi dolara prihoda.
U eri u kojoj više nego ikad govorimo o zaštiti osobnih podataka i privatnosti, svjedočimo i jednom paradoksu. Naime, istovremeno razvijamo tehnologije koje bi tu privatnost mogle ugroziti. Tako, primjerice, napredak u razvoju umjetne inteligencije i kvantnog računarstva otvara nevjerojatne mogućnosti, ali i ozbiljne rizike.
Američke sankcije na izvoz naprednih čipova u Kinu pogodile su južnokorejsku industriju poluvodiča u prva dva mjeseca 2025. Prodaja u kontinentalnu Kinu pala je za gotovo trećinu u veljači.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva ponudila je značajna porezna smanjenja američkim tehnološkim tvrtkama. Prijedlog je iznesen uoči najave novih carina američkog predsjednika Donalda Trumpa.