NAPOKON DOGOVOR

Nokia i Amazon okončali spor oko video patenata

Ovaj sporazum između Nokie i Amazona najnoviji je u nizu patentnih sukoba u kojima su sudjelovale obje tvrtke, kao i druge velike tehnološke tvrtke. Patentni sporovi u tehnološkoj industriji su česti jer tvrtke nastoje zaštititi svoja ulaganja u istraživanje i razvoj te ostvariti prihod od svojih inovacija.

Nokia i Amazon okončali spor oko video patenata
Depositphotos

Nokia je okončala patentni spor s Amazonom koji je obuhvaćao korištenje dobavljačevih video tehnologija na streaming servisima i uređajima. Time se rješava pravni postupak na tri kontinenta.

Finski dobavljač je izjavio da uvjeti sporazuma, uključujući financijske uvjete, ostaju povjerljivi. U studenom 2023. Nokia je podnijela tužbe u SAD-u, Indiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Njemačkoj i Europskom jedinstvenom patentnom sudu, tvrdeći da je Amazon koristio njezin portfelj video tehnologija bez ovlaštenja.

Kao odgovor, Amazon je optužio Nokiju za zlouporabu svojih standardno-esencijalnih patenata pokušavajući blokirati korištenje njegovih proizvoda umjesto da ponudi poštene licence i kršeći pravila koja utječu na tržišno natjecanje.

Međutim, Nokia je u veljači dobila povoljnu odluku kada je sud u Düsseldorfu presudio da Amazonov servis Prime Video krši patente u vlasništvu Nokie.

Arvin Patel, glavni direktor za licenciranje novih segmenata u Nokiji, pozdravio je sporazum s Amazonom, dok se tehnološki div još nije oglasio. Prema Nokiji, tvrtka je stvorila gotovo 5000 izuma koji omogućuju multimedijske proizvode i usluge, uloživši više od 150 milijardi eura u istraživanje i razvoj od 2000. godine, uključujući 4,5 milijardi eura samo u 2024. godini. Nokia je bila upletena u patentne sporove s nekoliko tvrtki, uključujući HP, Lenovo i Apple.

Ovaj sporazum između Nokie i Amazona najnoviji je u nizu patentnih sukoba u kojima su sudjelovale obje tvrtke, kao i druge velike tehnološke tvrtke. Patentni sporovi u tehnološkoj industriji su česti jer tvrtke nastoje zaštititi svoja ulaganja u istraživanje i razvoj te ostvariti prihod od svojih inovacija.

Podsjetimo, Nokia ima dugu povijest inovacija u mobilnoj i komunikacijskoj tehnologiji te posjeduje značajan portfelj patenata. Nakon prodaje svog poslovanja s mobilnim telefonima Microsoftu, Nokia se više usredotočila na mrežnu opremu i licenciranje svojih patenata. Tvrtka aktivno štiti svoja prava intelektualnog vlasništva i redovito ulazi u sporove s tvrtkama za koje smatra da krše njezine patente. Primjeri ranijih sporova uključuju one s Appleom, Samsungom i HTC-om, od kojih su mnogi riješeni nagodbama i licencnim ugovorima.

Amazon, kao jedan od najvećih svjetskih tehnoloških giganata, također je bio uključen u brojne patentne sporove, kako kao tužitelj tako i kao tuženik. Ti sporovi često se odnose na različite tehnologije, uključujući e-trgovinu, cloud computing i streaming medije. Amazon također koristi svoj patentni portfelj za zaštitu svojih inovacija i poslovnih metoda.

Spor između Nokie i Amazona dotaknuo se i pitanja standardno-esencijalnih patenata. To su patenti koji su neophodni za implementaciju određenog industrijskog standarda. Nositelji SEP-ova obvezni su ih licencirati pod poštenim, razumnim i nediskriminirajućim (FRAND) uvjetima. Međutim, često dolazi do nesuglasica oko toga što se smatra FRAND uvjetima, što može dovesti do pravnih sporova.

Rješavanje ovog spora između Nokie i Amazona važno je za obje tvrtke jer im omogućuje da se usredotoče na svoje temeljne poslove bez ometanja skupih i dugotrajnih pravnih bitaka. Također može imati širi utjecaj na industriju streaming videa, pružajući jasniju sliku o pravima intelektualnog vlasništva u ovom području. S obzirom na sve veću važnost streaming usluga, patentni sporovi koji se odnose na temeljne video tehnologije vjerojatno će se nastaviti i u budućnosti.