Nizozemska vlada pregovara s proizvođačem poluvodičke opreme ASML-om kako bi se osiguralo da ne napusti zemlju ili se proširi na inozemstvo zbog antiimigrantskih politika. Riječ je o najvećoj kompaniji u Nizozemskoj.
Vijest je prvi objavio list De Telegraaf, koji je citirao anonimne izvore i rekao da su uključena ministarstva akciju nazvala "Operacija Beethoven". Ministrica gospodarskih poslova Micky Adriaansens nije se htjela osvrnuti na sve aspekte novinskog izvješća, ali je u intervjuu za Reuters potvrdila da se 13. ožujka u Haagu sastaje s izvršnim direktorom ASML-a Peterom Wenninkom u sklopu, kako je rekla, tekućih razgovora.
"Oni žele rasti. I žele rasti u tolikoj mjeri da to stvara pritisak na našu infrastrukturu. Zato s njima vrlo intenzivno razgovaramo. Želimo razumjeti je li to nešto što možemo riješiti", rekla je Adriaansens.
Otprilike 40 posto od 23.000 zaposlenika ASML-a u Nizozemskoj su stranci. Uz to, ta najveća europska tehnološka tvrtka nabavlja dijelove iz cijelog svijeta, ali trenutno sastavlja strojeve u Veldhovenu prije nego što ih isporuči velikim proizvođačima računalnih čipova.
Naime, ASML dominira tržištem za litografske sustave, koji se koriste za pomoć u stvaranju sklopova čipova. Trenutno provodi jedan krug širenja i očekuje da će trebati proizvoditi više u nadolazećim godinama kako se globalna potražnja za čipovima povećava.
I sad je vjerojatno da će lideri kompanije učiniti isto što Shell i Unilever, koje su napustile Nizozemsku unazad nekoliko posljednjih godina zbog nepovoljne promjene tamošnjeg poreznog zakona. Problematično je i što stranke desnice koje pokušavaju formirati novu vladu imaju plan ograničiti broj stranih studenata koji mogu pohađati nizozemska sveučilišta. Oni su ključni izvor radne snage za kompanije kao ASML.
"Posljedice ograničenja migracije radne snage su velike, potrebni su nam ti ljudi za inovacije. Ako ne možemo dovesti te ljude ovamo, otići ćemo negdje gdje možemo rasti". naglasio je Wennink.
Iako bi bilo teško preseliti sjedište kompanije, najizgledniji njen novi dom mogla bi biti Francuska, koja postaje jedno od tech središta u Europi, gdje se "slijeva" sve više investicija zbog želje za prekidom kineske dominacije u proizvodnji i ovisnosti o njoj.