Ovaj je aranžman navodno bio pod utjecajem američke vlade, posebno Bijele kuće i Ministarstva trgovine (FTC), kao dio napora za rješavanje tekućih operativnih poteškoća u Intelu.
Depositphotos
Intel i TSMC navodno su postigli preliminarni sporazum o osnivanju zajedničkog ulaganja za upravljanje Intelovim tvornicama u SAD-u.
Prema uvjetima sporazuma, TSMC bi trebao posjedovati 20 posto zajedničkog ulaganja. Nejasno je koje će tvrtke posjedovati preostalih 80 posto, ali je ranije ove godine TSMC navodno kontaktirao nekoliko vodećih fabless dizajnera čipova sa sjedištem u SAD-u - uključujući AMD, Broadcom, Nvidiju i Qualcomm - o ulaganju u zajedničko ulaganje, koje bi posjedovalo više tvornica u Americi. I Nvidia i član upravnog odbora TSMC-a kasnije su demantirali te razgovore.
Ovaj je aranžman navodno bio pod utjecajem američke vlade, posebno Bijele kuće i Ministarstva trgovine (FTC), kao dio napora za rješavanje tekućih operativnih poteškoća u Intelu.
Američke vlasti vide partnerstvo kao način stabilizacije Intela: strategija IDM 2.0 suočila se s brojnim izazovima jer tvrtka do sada nije postala lider ni u proizvodima ni u tehnologijama proizvodnje poluvodiča. Istovremeno, sadašnja američka vlada neće podržati prodaju Intelovih tvornica stranom investitoru, posebno TSMC-u.
U ovom trenutku nije jasno kakvo bi točno bilo sudjelovanje TSMC-a u američkim Intelovim tvornicama - koje koštaju desetke milijardi dolara - od kojih se mnoge mogu koristiti samo za izradu procesora za Intel, uključujući tvornice sposobne za proizvodnju na Intel 3 i Intel 4 procesnim tehnologijama, i samo jedna ili dvije od kojih mogu proizvoditi procesore na Intelovoj 18A tehnologiji izrade.
Također je nejasno kako se planovi TSMC-a da posjeduje 20 posto Intel Foundryja uklapaju u njegove vlastite planove da uloži 165 milijuna dolara u svoju lokaciju Arizona Fab 21 za izradu čipova za svoje partnere, uključujući Apple.
Financijska tržišta brzo su reagirala na ovu vijest. Cijena dionica Intela porasla je za gotovo sedam posto nakon objave izvještaja, što je pomoglo tvrtki da se oporavi nakon pada tržišne kapitalizacije uzrokovanog novim uvoznim carinama koje će uvesti SAD. Nasuprot tome, dionice TSMC-a kojima se trguje u SAD-u pale su za oko šest posto, što naglašava različite reakcije investitora na dogovor.
U eri u kojoj više nego ikad govorimo o zaštiti osobnih podataka i privatnosti, svjedočimo i jednom paradoksu. Naime, istovremeno razvijamo tehnologije koje bi tu privatnost mogle ugroziti. Tako, primjerice, napredak u razvoju umjetne inteligencije i kvantnog računarstva otvara nevjerojatne mogućnosti, ali i ozbiljne rizike.
Američke sankcije na izvoz naprednih čipova u Kinu pogodile su južnokorejsku industriju poluvodiča u prva dva mjeseca 2025. Prodaja u kontinentalnu Kinu pala je za gotovo trećinu u veljači.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva ponudila je značajna porezna smanjenja američkim tehnološkim tvrtkama. Prijedlog je iznesen uoči najave novih carina američkog predsjednika Donalda Trumpa.