Mobile Device Management - najbrže rastući dio IT industrije

Mobile Device Management - najbrže rastući dio IT industrije

Svakodnevni život prosječnog IT konzumenta praktički je nezamisliv bez pametnog telefona. Statistika za prosječnog IT korisnika kaže da tijekom dana promijeni tri uređaja, od čega su dva u kategoriji mobilnih uređaja (mobitel i tablet), a treće je računalo (koje opet može biti prijenosno) te da na različitim lokacijama radi 65 posto zaposlenika, dok je prosječan broj aplikacija unutar organizacije oko 200. Također, više od 80 posto zaposlenika Fortune 500 tvrtki koristi neki oblik neupravljivog Cloud sustava za pohranu s ciljem da na njemu sprema poslovne podatke.

Neminovno je globalizacija i sve veća mobilnost ljudi pridonijela ovom trendu i zahtjevu konzumenta da budu produktivni kada su u pokretu.

Ovaj zahtjev za IT odjele predstavlja veliki izazov, a to je omogućiti pristup korisnicima dok su u pokretu i pritom zadržati isti nivo sigurnosti. Upravo se tu javila potreba za upravljanjem tih uređaja, odnosno javila se potreba za Mobile Device Managementom.

Mobile Device Management je jedna od najbrže rastućih i transformirajućih grana IT industrije. Tome u prilog govori i da se rješenja za upravljanjem mobilnim uređajima više ne nazivaju MDM rješenjima, već rješenja za Enterprise Mobility Management.

Do te transformacije je dovela gore spomenuta želja za kreativnošću i produktivnošću. MDM rješenja su se primarno brinula za IT sigurnosnu stranu organizacije - da se zaštite podaci u slučaju krađe ili gubitka uređaja, odnosno da su mobilni uređaji uvijek u skladu s regulativama organizacije. No, takva rješenja nisu omogućavala korisnicima da budu produktivni u pokretu, stoge se Enterprise Mobility Management danas sastoji od:

-          Mobile Device Managementa s restriktivno/sigurnosne strane

-          Mobile Application Managementa - što je produktivna strana gdje se korisnicima omogućuje pristup korporativnim aplikacijama u kojima mogu biti produktivni, a pri tom ne narušavaju sigurnost organizacije

-          Mobile Information Managementa - također je produktivna strana gdje se korisnicima omogućuje sigurno skladištenje i dijeljenje korporativnih dokumenata unutar i izvan organizacije, kako bi se adresirala zabrinjavajuća brojka od 80 posto Fortune 500 organizacija koje koriste neki oblik neupravljivog Cloud prostora za pohranu poslovnih dokumenata.

Dakle, Application i Information Management su komponente koje daju dodanu vrijednost EMM rješenjima, te omogućuju korisnicima produktivnost i kreativnost u svakodnevnom radu. Jedan od načina kako to rade svjetski priznati igrači na polju EMM-a jest upravo snažan fokus na Mobile Application Management funkcionalnost.

Oni se trude razviti set najčešće korištenih aplikacija iz kategorije produktivnosti te korisnicima omogućiti isto korisničko iskustvo na bilo kojoj mobilnoj platformi. Na taj način, organizacije dostavljaju isto korisničko iskustvo svojim korisnicima neovisno o operativnom sustavu mobilne platforme s koje se spajaju.

Naravno, osim nativno razvijenih aplikacija od strane proizvođača Enterprise Mobility Management rješenja, potrebno je omogućiti dostavljanje interno razvijenih aplikacija bilo putem privatne korporativne trgovine s aplikacijama, ili putem javnog dostupnog dućana (AppStore, GooglePlay).

Više o ovoj temi možete saznati na predavanju Case Study ZABA i HZZO: Mobilna produktivnost - Odiseja u svemiru ili stvarnost na Zemlji? koju ćemo, zajedno s kolegama i korisnicima, održati na Combis konferenciji.

 

 

* O autoru:  Igor Dužević, voditelj Odjela za virtualizaciju i Cloud u Combisu