Pad isporuka pametnih telefona i osobnih računala u 2022. uzeo je danak na ukupne isporuke proizvoda s omogućenom Wi-Fi mrežom, uzrokujući njihov pad po prvi put u desetljećima dugoj povijesti Wi-Fi-ja, prema IDC-u. Nakon što su isporuke porasle za 8,6 posto u 2021. potaknute tržišnim promjenama izazvanim pandemijom, pale su za 4,9 posto u 2022. na 3,8 milijardi proizvoda s Wi-Fi-jem.
IDC predviđa da će tržište biti relativno stabilno u 2023. s isporukama od samo 3,9 milijardi proizvoda, dok će 2024. doći do rasta od 6,4 posto na 4,1 milijardu proizvoda. Dvije trećine isporuka u 2023. bit će Wi-Fi 6 ili Wi-Fi 6E, a oni će se nastaviti širiti na sve više IoT uređaja kako se više Wi-Fi 6 čipseta koji ciljaju na IoT uređaje bude pojavljivalo na tržištu.
"Pad Wi-Fi isporuka koje je tržište doživjelo 2022. je bez presedana, uzrokovan privremeno povećanim isporukama određenih vrsta proizvoda u 2021. i pogoršan padom potražnje u drugoj polovici 2022.", rekao je Phil Solis, direktor istraživanja, Connectivity. i Smartphone Semiconductors u IDC-u.
"Postoji sav rast koji ide naprijed slojevito s trendovima sve većeg broja Wi-Fi 6 i 6E uređaja koji dolaze u igru, Wi-Fi 7 čipova koji rastu u naprednijim uređajima i pristupnim točkama te više diskretnih Wi-Fi rješenja u primarnim klijentskim uređajima i druge vrste proizvoda“, objašnjava Solis.
Osam vrsta proizvoda s omogućenom Wi-Fi isporučit će preko 100 milijuna jedinica u 2023. Taj će se broj povećati na 11 u 2027. s još nekoliko vrsta proizvoda koji će se približiti 100 milijuna. Primarni klijentski uređaji – pametni telefoni, multimedijski tableti i osobna računala – i dalje su ključni pokretač isporuka s oko 40 posto Wi-Fi isporuka u 2023. Nedavni gubitak udjela primarnih klijentskih uređaja posljedica je pada tog tržišta u kombinaciji s rastom IoT ili krajnjih uređaja s Wi-Fijem. IoT je dosegao 37 posto isporuka u 2022. i premašit će 40 posto u 2027. IoT je nadmašio pametne telefone u 2021. i nadmašit će sve primarne klijentske uređaje u 2027.
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) imenovana je koordinatorom za digitalne usluge u Republici Hrvatskoj i jedna od zadaća u provedbi EU-ove Uredbe o digitalnim uslugama je pomoći svim relevantnim dionicima za provedbu izbora u prijavi i uklanjanju nedopuštenog sadržaja
Prve naznake promjena pojavile su se kada je moderator volonter odgovorio korisniku na Microsoftovim Skype forumima da ne može kupiti nove kredite, kad se požalio na to.
Nakon naporne godine, uz finu hranu i kolače, većina nas u ovom blagdanskom razdoblju imat će više vremena za druženje, ali i odmor uz opuštajući i zabavan TV sadržaj.