Meta osporava odluku Europske komisije da regulira dva servisa - Messenger i Marketplace, kao "gatekeepere" pod strogim novim ograničenjima EU-a za tehnološke platforme. Naime, tvrtka je podnijela žalbu tvrdeći da se nijedan od njih ne bi trebao kvalificirati na taj način.
Reuters je ranije izvijestio da Meta neće osporavati odluku Europske komisije o označavanju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, ali očito u za ova dva servisa to namjerava.
Biti označen kao "gatekeeper" ili "čuvar" prema Digitalnom aktu o tržištima (DMA) znači da tehnološke platforme moraju poštovati određena pravila neutralnosti i otvorenosti. Usluge slanja poruka poput Meta Messengera moraju biti interoperabilne s drugim uslugama slanja poruka, a prodajne platforme poput Meta Marketplacea moraju poštovati pravila koja štite trgovce koji je koriste.
Oba servisa ispunjavaju opseg korištenja koje bi ih kvalificirale kao "gatekeepere", ali Meta tvrdi da bi ih trebalo izuzeti zbog drugih razlika. Meta tvrdi da je Messenger samo značajka Facebooka, a ne samostalna usluga slanja poruka, što je zanimljiv položaj s obzirom na to da su aplikacije bile odvojene gotovo desetljeće i ponovno su se spojile tek ove godine. Marketplace se pak ne bi trebao kvalificirati, tvrdi Meta, jer je to usluga od potrošača do potrošača bez Mete kao posrednika.
Financial Times izvještava da se očekuje da će sud odlučiti o žalbama unutar nekoliko mjeseci, prije roka od 6. ožujka za usklađivanje s propisima. Očekuje se da će se i Apple žaliti na barem jednu od svojih kvalifikacija.
"Ova žalba traži pojašnjenje određenih pravnih pitanja u vezi s oznakama Messengera i Marketplacea prema DMA. Ona ne mijenja niti umanjuje našu čvrstu predanost usklađivanju s DMA-om, i dalje ćemo konstruktivno surađivati s Europskom komisijom kako bismo se pripremili za usklađivanje", rekao je Sgro u priopćenju.
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?