Meta možda povlači Facebook i Instagram iz Europe

Meta možda povlači Facebook i Instagram iz Europe
DepositPhotos / Ilustracija

Meta bi mogla zatvoriti Facebook i Instagram u cijeloj Europi ako regulatori ne budu u mogućnosti postići trajni dogovor o prijenosu podataka, upozorila je tvrtka u nedavnoj prijavi SEC-a. Naime, tvrdnja tvrtke Marka Zuckerberga došla je nakon pokušaja dužnosnika Europske unije i SAD-a da sklope novi transatlantski sporazum o prijenosu podataka.

Treba istaknuti kako je Sud pravde EU-a poništio prethodni sporazum, nazvan Privacy Shield, 2020. godine, zbog zabrinutosti da ne može osigurati sigurnost podataka za Europljane nakon što se pošalju u SAD. Bez sklopljenog transnacionalnog ugovora, Meta bi se mogla suočiti s pravnim i regulatornim preprekama kada prenosi korisničke podatke, što igra ključnu ulogu u njegovom unosnom poslovanju oglašavanja koje čini najveći dio godišnjeg prihoda tvrtke.

“Ako se novi transatlantski okvir za prijenos podataka ne usvoji i ne možemo se i dalje oslanjati na SCC-ove odnosno standardne ugovorne klauzule ili se oslanjati na druge alternativne načine prijenosa podataka iz Europe u Sjedinjene Države, vjerojatno nećemo moći ponuditi broj naših najznačajnijih proizvoda i usluga, uključujući Facebook i Instagram, u Europi“, rekli su dužnosnici Mete u podnesku.

Meta je napomenuo da bi gašenje platformi "značajno i negativno utjecalo na poslovanje, financijsko stanje i rezultate poslovanja.

Glasnogovornik Mete rekao je da tvrtka nema neposredne planove za ukidanje usluge u Europi, iako poziva na "jasna, globalna pravila za zaštitu transatlantskih tokova podataka na dugi rok".

"Nemamo apsolutno nikakvu želju i planove za povlačenje iz Europe, ali jednostavna stvarnost je da se Meta, i mnoge druge tvrtke, organizacije i usluge, oslanjaju na prijenos podataka između EU-a i SAD-a kako bi mogli upravljati globalnim uslugama", rekao je glasnogovornik Mete.

Metina upozorenja izazvala su oštar prijekor zastupnika u Europskom parlamentu Axela Vossa. "Uvijek sam pozivao na alternativu #privacyshield EU-a u SAD-u kako bih pronašao uravnotežen sporazum o razmjeni podataka + uvijek sam pozivao na #GDPR fleksibilnost", napisao je Voss na Twitteru. “Međutim, #META ne može samo ucjenjivati ​​EU da odustane od svojih standarda zaštite podataka, jer bi izlazak iz EU-a bio njihov gubitak“, tvrdi Voss.