NOVO RJEŠENJE

Lansirana prva hrvatska platforma za virtualne svjetove

Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma.

Lansirana prva hrvatska platforma za virtualne svjetove

Među globalnim platformama za virtualne svjetove nalazi se i jedna lansirana iz Hrvatske - Holonet. Platformu je predstavio CEO Holoneta Darian Škarica, na konferenciji za medije prigodno održanoj održanoj u virtualnom svijetu, gdje je objavio i ambicioznu misiju: smanjivanje cijene izrade virtualnih iskustava za 70 posto.

Kako bi to postigao, Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma.

Ovo je posebno zanimljivo za brendove koji žele doprijeti do mlađih generacija, kojima su imerzivne tehnologije prirodna okolina i značajka koju sve više očekuju od web iskustva. Čak 92  posto generacije Z želi imerzivno iskustvo kupovine, 80  posto njih želi AR elemente na zabavnim događanjima, a gotovo 51  posto ih tvrdi da više pozornosti obraćaju na oglase s imerzivnim elementima, nego na one tradicionalne.

Nije onda čudno što je marketinška industrija među prvima prigrlila virtualne svjetove i imerzivni web - Balenciaga, Dior, Nike i H&M samo su neki od brendova koji redovito lansiraju nove kampanje na različitim virtualnim i imerzivnim platformama.

Iako su ovakva iskustva inicijalno bila rezervirana za brendove s većim marketinškim budžetima, danas posjetitelji sve više očekuju imerzivne elemente u standardnom web iskustvu, a tehnologija poput Holonetove nam omogućava da to postignemo uz značajno manji trošak. Svjetovi dostupni na Holonetu odličan su primjer što pojedine industrije mogu dobiti od virtualnih svjetova i imerzivnog weba.

Pula Virtual Forum (holonet.world/virtualforum), primjerice, pokazuje kako se turistička iskustva mogu modernizirati uz virtualne svjetove. Riječ je o vjernoj rekreaciji Pulskog Foruma kojom posjetitelji mogu “prošetati” potpuno digitalno, ali i u mješovitoj stvarnosti na samoj lokaciji. Uz niz interaktivnih sadržaja kroz koji posjetitelji uče o Puli, mogu uživati i u turističkom vodiču u obliku holograma, te u komunikaciji s drugim digitalnim posjetiteljima, jer je riječ o multiuser iskustvu. Pulski Forum rekreiran je i u prošlosti, u obliku escape room igre (holonet.world/timeforum) kako bi posjetitelji na zabavan način upoznali povijest lokaliteta.

Osim turističkih odredišta, virtualni svjetovi popularni su u kulturi u vidu digitalizacije muzeja. Virtualne verzije muzeja mogu biti dostupne javnosti prije no što se otvori fizička inačica, kako bi stvorila interes prije samog otvaranja. Drugi muzeji pak virtualne inačice koriste kako bi učinili svoje izložbe dostupnima onima koji ih inače ne bi imali priliku posjetiti.

Maha je uzelo i korištenje virtualnih svjetova u edukaciji. Riječ je o trendu koji je počeo s Minecraftom, koji je obrazovna zajednica brzo prigrlila, a danas možemo vidjeti različite primjere edukacije odraslih i djece u virtualnim svjetovima. Na Holonetu možete isprobati Bolji Online (holonet.world/boljionline), projekt ostvaren u suradnji s A1 i Centrom za sigurni internet. Ovaj dječji virtualni svijet sadrži igre koje ih uče kako prepoznati cyber nasilje, prekinuti ga te se od njega zaštititi.

Posjetitelji se mogu Holonetom poslužiti i za rad te slobodno koristiti virtualne sobe za sastanke ili auditorij, gdje mogu održati prezentacije, predavanja ili radionice. Studija PwC-a pokazala je kako suradnja u ovakvim imerzivnim okruženjima rezultira u 15  posto boljoj komunikaciji među sudionicima, 11  posto većim zadovoljstvom rezultatima sastanka te čak 58  posto većim osjećajem povezanosti među sudionicima u odnosu na video pozive i video konferencije, što je iznimno važno u eri hibridnog rada i rada na daljinu.

Osim prostora za rad, mogu odabrati jedan od svjetova za istraživanje, igru i druženje s prijateljima ili drugim posjetiteljima, jer se svaki od njih može posjetiti kao javni mjesto ili privatna kopija. U trenutku lansiranja dostupno je devet različitih iskustava koja se mogu posjetiti i isprobati, a posjetitelji pritom mogu biti avatari ili hologrami.