Toliko puta smo već upozoravali i pisali o tome kako je danas sigurnost na Internetu ozbiljno ugrožena, pa nije naodmet dati neke nove savjete i prijedloge koji će vam pomoći da se adekvatno zaštitite. Naravno, 100 % zaštita ne postoji, no ipak možete smanjiti izglede zlonamjernim hakerima da vam naštete.
U prvome redu, ako primijetite da su neki e-mailovi sumnjivi ili izgledaju sumnjičavo, odmah ih brišite. Ne otvarajte ih ni u kojem slučaju. Malware i phishing prevare su sve sofisticiranije, zato budite oprezni.
Također, ovo pravilo vrijedi i za sve privitke koje dobivate putem e-maila. Nemojte niti klikati na nikakve linkove ili se prijavljivati na neke račune, jer bi mogli „nadrapati“. Ažurirajte vaš operacijski sustav, budite u toku s najnovijim sigurnosnim softverima, uključite automatska ažuriranja i nemojte „zapustiti“ vaše računalo.
Budite oprezni ako dobijete neku super ponudu ili vas obavijeste da ste naslijedili puno novaca od nekog dalekog rođaka iz Kenije. Daljnja zaštita tiče se blokiranja third-party „kolačića“ (cookies) na vašem pregledniku. Uvijek koristite sigurnu bežičnu vezu (nemojte koristiti javne Wi-Fi mreže).
Ako nemate jaku lozinku na vašoj kućnoj Wi-Fi mreži, vrijeme je da napravite jednu pravu lozinku koja u većini slučajeva zna sadržavati samo „1234“ znakove i slično. Da, ljudi nisu nešto previše ažurni oko smišljanja lozinki, a ne znaju kako im to može naštetiti. Firewall je također opcija koju morate imati te se pobrinite da je ta opcija uključena.
Ne treba niti spominjati koliko je važno da imate neki antivirusni program kako bi vaše računalo bilo čisto. No, vratimo se mi na lozinke. Bilo bi najbolje kada bi imali različite lozinke za različite račune.
Znači, najgora je solucija da imate jednu lozinku, pa je svugdje koristite. Treba koristiti lozinke sa osam znakova i imati miks brojeva i slova. Pazite na svoju sigurnost na Internetu, a ove jednostavne upute mogu vam spasiti glavu...
Prema analizi podataka koju je proveo Surfshark, Amazon Echo je posebno podatkovno gladan pametni kućni uređaj. Istraživačka tvrtka je analizirala koliko podataka prikupljaju aplikacije popularnih uređaja za kuću te je otkrila da Amazonova aplikacija prikuplja korisničke podatke po 28 od mogućih 32 različite metrike, uključujući podatke o zdravlju i povijest pretraživanja.
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.