U novoj ICTbusiness TV emisji donosimo kombinaciju uspješnosti kroz 30 godina poslovanja, umjetne inteligencije kao paradigme poslovanja u modernom okruženju, developerskog iskustva i startupova, zaštite osobnih podataka, sporta kao inspiracije za tehnologiju.
Na početku emisije o Infobip Shit konferenciji za developere, ali i startupovima i kako im pomoći razgovarali smo s Nikolom Pavešićem, direktorom u Infobipu za developersko iskustvo i startupove.
O uspjehu Sofascora i tome kako je njihova aplikacija skinuta je više od 50 milijuna puta, što ih svrstava u sam vrh postojećih 3.5 milijuna aplikacija u Google Play Storeu razgovarali smo s Ivanom Bešlićem, suosnivačem Sofascora.
Proslava 30 godina poslovanja za svaku tvrtku u Hrvatskoj iznimno je važna, a kada se to uspije u IT-u koji se u tim godinama promijenio barem 100 puta uspjeh je još veći, a o tome govori Nikola Dujmović, suosnivač i predsjednik Uprave Spana. Kompanija se u jednom trenutku prodala, pa su je osnivači otkupili natrag, a i izašla je na burzu i u mešđuvremenu postala jedan od najvećih izvoznika u IT-u. Inače, poslovni prihodi Span Grupe u devet mjeseci 2023. iznosili su 105,1 milijun eura, što predstavlja rast od 22 posto u odnosu na isto razdoblje lani. EBITDA prije jednokratnih stavki smanjena je za šest posto i iznosi 6,9 milijuna eura. EBITDA nakon jednokratnih stavki manja je u odnosu na isto razdoblje 2022. za 23 posto i iznosi 5,5 milijuna eura. Span Grupa ostvarila je neto dobit od 2,6 milijuna eura, što je 50 posto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
I za kraj o zaštiti podataka, korištenju umjetne inteligencije govori Dražen Oreščanin iz Legit Softwarea.
Pred vama je posljednja ekskluzivna TV emisija sa sajma IFA 2024 koji je ove godine proslavio svoj stoti rođendan. Sajam je ove godine posjetilo preko 215.000 posjetitelja iz 138 zemalja, od čega 133.000 stručnih posjetitelja, navode organizatori.
Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) transformiraju kibernetičku sigurnost omogućujući brže i točnije otkrivanje prijetnji. Ove tehnologije analiziraju goleme količine podataka kako bi identificirale neobične obrasce i ponašanja koji mogu ukazivati na sigurnosnu prijetnju. Za CMS, implementacija AI i ML može značajno poboljšati našu sposobnost otkrivanja i odgovora na prijetnje u stvarnom vremenu, smanjujući prozor mogućnosti za napadače ili čak automatizirati suvišne zadatke povezane s NIST okvirom za upravljanje rizicima.
Procjene pokazuju da će globalno tržište industrijske kibernetičke sigurnosti, koje je 2024. godine vrijedilo 84,54 milijarde dolara, do 2029. doseći 135,11 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 9,8%. Taj rast pokreću sve veća integracija Interneta stvari (IoT) u sustave industrijske kontrole (ICS), primjena umjetne inteligencije i generativnog AI-ja u sigurnosnim rješenjima te prijelaz prema pametnoj proizvodnji.