U digitalnom dobu, cyber napada je sve više, porast je broja incidenata, samo lani je u svijetu bilo preko 3 tisuće velikih incidenata. Porastao je i broj ransomware napada koji sa sobom donose i značajnije financijske posljedice. U prosjeku je potrebno 270 dana da se napad otkrije – od trenutka provale u sustav do njegove detekcije, a za smanjenje svih tih rizika potrebna su puno veća ulaganja u kibernetičku sigurnost.
Zakon o kibernetičkoj sigurnosti Sabor je već donio, a stupit će na snagu najkasnije do sredine veljače, a usklađenje s NIS2 direktivom kreće na godinu nakon što se dogodi Obavijest o kategorizaciji.
Direktiva NIS2 ima za cilj postizanje visoke zajedničke razine kibernetičke sigurnosti diljem Unije proširujući polje primjene u odnosu na prethodnu NIS direktivu. To znači da mnoga trgovačka društva i organizacije koje nisu bila obuhvaćena prijašnjim zakonom sada moraju ozbiljno razmišljati o unapređenju vlastite kibernetičke sigurnosti.
Upravo smo stoga u ovoj emisji razgovarali s Oren Elimelech, Co-Founder & CEO - CyberTeam360 izraelskim sigurnosnim stručnjakom koji govori iz dugogodišnjeg iskustva na što sve treba paziti kada se govori o kibernetičkoj sigurnosti.
O tome kako prevenirati prijevare na internetu, govori Eward Driehuis, VP of Fraud Engineering – ThreatFabric, a tu je i razgovor s Davidom Capezzom zaduženim u tvrtki Visa za upravljanje rizicima vezanim uz korištenjem kartica u multichannel okruženju.
Pred vama je posljednja ekskluzivna TV emisija sa sajma IFA 2024 koji je ove godine proslavio svoj stoti rođendan. Sajam je ove godine posjetilo preko 215.000 posjetitelja iz 138 zemalja, od čega 133.000 stručnih posjetitelja, navode organizatori.
Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) transformiraju kibernetičku sigurnost omogućujući brže i točnije otkrivanje prijetnji. Ove tehnologije analiziraju goleme količine podataka kako bi identificirale neobične obrasce i ponašanja koji mogu ukazivati na sigurnosnu prijetnju. Za CMS, implementacija AI i ML može značajno poboljšati našu sposobnost otkrivanja i odgovora na prijetnje u stvarnom vremenu, smanjujući prozor mogućnosti za napadače ili čak automatizirati suvišne zadatke povezane s NIST okvirom za upravljanje rizicima.
Procjene pokazuju da će globalno tržište industrijske kibernetičke sigurnosti, koje je 2024. godine vrijedilo 84,54 milijarde dolara, do 2029. doseći 135,11 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 9,8%. Taj rast pokreću sve veća integracija Interneta stvari (IoT) u sustave industrijske kontrole (ICS), primjena umjetne inteligencije i generativnog AI-ja u sigurnosnim rješenjima te prijelaz prema pametnoj proizvodnji.