Nastavljamo ekskluzivni serijal ICTbusiness TV-a s ovogodišnjeg najvećeg sajma telekom industrije Mobile World Congress iz Barcelone koji je među ostalim pokazao da se telekom industrija teško može podijeliti na mobilni ili fiksnu, da je sve konvergentno i povezano je korisnicima je svejedno kako su spojeni na Internet i putem kojeg uređaja već da im je važno da su usluge dostupne.
Na početku emisije razgovaramo s Matijom Ražemom iz Infobipa koji govori o razvoju telekom industrije trenutnim važnim trendovima.
Jedan od domaćih startupa Zuluhood nastavlja širenje i razvoj svojeg rješenja o čemu za ICTbusiness TV govori Maja Krejči.
U drugom dijelu emisije razgovarali smo s generalnim menadžerom Honora za ovu regiju Bruceom Huangom koji govori o novim proizvodima i planovima razvoja brenda za Hrvatsku.
O telekom industriji, odnosima među telekomima i onome što donosi budućnost ove industrije govori Zorane Korečić iz Bankaia.
Za kraj emisije gost nam je Janko Mršić-Flögel iz Dynamical Systems Researcha, profesor i inovator koji uvijek na sajam stigne s nekom novom idejom i rješenjem od specifičnog pametnog telefona do računala namijenjen za rubno odnosno edge računarstvo za koje smatra da će jako rasti dolaskom 5G mreža koje su bile ponovno glavna tema ali ovog puta ne u sferi izgradnje ,brzina i latencije nego kako ih komercijalizirati.
Pred vama je posljednja ekskluzivna TV emisija sa sajma IFA 2024 koji je ove godine proslavio svoj stoti rođendan. Sajam je ove godine posjetilo preko 215.000 posjetitelja iz 138 zemalja, od čega 133.000 stručnih posjetitelja, navode organizatori.
Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) transformiraju kibernetičku sigurnost omogućujući brže i točnije otkrivanje prijetnji. Ove tehnologije analiziraju goleme količine podataka kako bi identificirale neobične obrasce i ponašanja koji mogu ukazivati na sigurnosnu prijetnju. Za CMS, implementacija AI i ML može značajno poboljšati našu sposobnost otkrivanja i odgovora na prijetnje u stvarnom vremenu, smanjujući prozor mogućnosti za napadače ili čak automatizirati suvišne zadatke povezane s NIST okvirom za upravljanje rizicima.
Procjene pokazuju da će globalno tržište industrijske kibernetičke sigurnosti, koje je 2024. godine vrijedilo 84,54 milijarde dolara, do 2029. doseći 135,11 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 9,8%. Taj rast pokreću sve veća integracija Interneta stvari (IoT) u sustave industrijske kontrole (ICS), primjena umjetne inteligencije i generativnog AI-ja u sigurnosnim rješenjima te prijelaz prema pametnoj proizvodnji.