SIGURNOST NA PRVOM MJESTU

Kaspersky će biti zabranjen u SAD-u

Kaspersky je rekao da namjerava iskoristiti "sve zakonski dostupne opcije" u borbi protiv zabrane i zanijekao da je uključen u bilo kakvu aktivnost koja je prijetila sigurnosti SAD-a.

Kaspersky će biti zabranjen u SAD-u

SAD je najavio planove za zabranu prodaje antivirusnog softvera ruske tvrtke Kaspersky zbog navodne povezanosti s Kremljom i to samo za nove korisnike i produljenje licenci. Plan će učinkovito zabraniti preuzimanje ažuriranja softvera, preprodaju i licenciranje proizvoda od 29. rujna, a novi će poslovi biti ograničeni unutar 30 dana od objave.

Utvrđeno je da utjecaj Moskve na tvrtku predstavlja značajan rizik za američku infrastrukturu i usluge, izjavila je u četvrtak ministrica trgovine Gina Raimondo.

Rekla je da su SAD bile prisiljene poduzeti akciju zbog ruskog "kapaciteta i... namjere da prikupi i naoruža osobne podatke Amerikanaca".

"Kaspersky općenito više neće moći, među ostalim aktivnostima, prodavati svoj softver unutar Sjedinjenih Država ili pružati ažuriranja softvera koji se već koristi", priopćilo je Ministarstvo trgovine.

Kaspersky je rekao da namjerava iskoristiti "sve zakonski dostupne opcije" u borbi protiv zabrane i zanijekao da je uključen u bilo kakvu aktivnost koja je prijetila sigurnosti SAD-a.

Plan koristi široke ovlasti koje je stvorila Trumpova administracija za zabranu ili ograničavanje transakcija između američkih tvrtki i tehnoloških tvrtki iz "stranih protivničkih" nacija poput Rusije i Kine.

Prodavači i preprodavači koji krše ograničenja suočit će se s kaznama Ministarstva trgovine.

Ministarstvo trgovine također će staviti na popis dvije ruske i jednu britansku jedinicu tvrtke Kaspersky zbog navodne suradnje s ruskom vojnom obavještajnom službom.

Tvrtka je dugo bila meta američkih regulatora. U 2017. Ministarstvo domovinske sigurnosti zabranilo je ovaj antivirusni proizvod na saveznim mrežama, navodeći povezanost s ruskim obavještajnim službama.

Iako je sjedište multinacionalne tvrtke u Moskvi, urede ima u 31 zemlji diljem svijeta, opslužujući više od 400 milijuna korisnika i 270.000 korporativnih klijenata u više od 200 zemalja, priopćilo je Ministarstvo trgovine. Ne zna se koliko je od toga korisnika u SAD-u jer su ti podaci klasificirani kao tajni.

Međutim, Reuters je citirao dužnosnika Ministarstva trgovine da se radi o "značajnom broju" i da uključuje državne i lokalne vlade i tvrtke koje se bave telekomunikacijama, proizvodnjom i distribucijom električne energije, kao i i zdravstvene ustanove.