
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / znacajan-rizik-za-globalno-it-trziste
Značajan rizik za globalno IT tržište
Procjene analitičkih kuća Gartner, IDC, Omdia i Juniper Research jasno ukazuju na to da carinski ratovi predstavljaju značajan rizik za globalno IT tržište. Povećani troškovi proizvodnje, smanjena potražnja, poremećaji u lancima opskrbe i neizvjesnost za investicije samo su neki od potencijalnih negativnih učinaka. Utjecaj se može razlikovati ovisno o specifičnim carinama, regionalnoj izloženosti i segmentu IT tržišta.
Unatoč tim izazovima, IT tvrtke imaju priliku prilagoditi se promjenjivom okruženju kroz diversifikaciju lanaca opskrbe, regionalizaciju proizvodnje, fokus na inovacije i pažljivo praćenje regulatornih promjena. Dugoročni utjecaj carinskog rata na IT tržište ovisit će o trajanju i opsegu trgovinskih napetosti, kao i o sposobnosti tvrtki da se učinkovito nose s tim izazovima. Kontinuirano praćenje analiza vodećih analitičkih kuća bit će ključno za razumijevanje budućih trendova i donošenje informiranih poslovnih odluka u ovom složenom geopolitičkom okruženju.
Prema Gartneru, neizvjesnost povezana s trgovinskim napetostima može potaknuti CIO-e (Chief Information Officers) da odgode ili smanje planirane IT investicije dok se ne razjasni buduća gospodarska klima. To se posebno odnosi na dugoročne i kapitalno intenzivne projekte.
Tarife na uvoz komponenti i softvera mogu dovesti do viših cijena za krajnje korisnike. Gartner ističe da će poduzeća možda morati revidirati svoje proračune kako bi apsorbirala te povećane troškove, što može smanjiti raspoloživa sredstva za druge IT inicijative.
Gartner procjenjuje da će neizvjesnost uzrokovana tarifama natjerati CIO-e da smanje broj kupljenih uređaja unutar svojih budžeta. To znači manje novih uređaja za iste iznose potrošnje, čime se smanjuje ukupna vrijednost dobivena za uložen novac.
Tarife su imale neposredan učinak na prodaju hardvera. Gartner navodi da je prodaja poluvodiča usporila zbog povećanih troškova proizvodnje i neizvjesnosti u opskrbnim lancima. Tarife su također dovele do povećanja cijena osobnih računala (PC), što je rezultiralo smanjenjem potražnje.
IDC predviđa da će carinski ratovi usporiti globalni gospodarski rast, što će izravno utjecati na spremnost poduzeća da troše na IT. Njihove prognoze mogu revidirati prema dolje očekivane stope rasta za cjelokupno IT tržište i njegove pojedinačne segmente.
Slično Gartneru, IDC ističe da će segment hardvera vjerojatno biti najviše pogođen carinama zbog svoje ovisnosti o globalnim lancima opskrbe. Povećane cijene mogu smanjiti potražnju za računalima, poslužiteljima, mrežnom opremom i drugim hardverskim proizvodima.
IDC procjenjuje 40% šanse za globalnu recesiju ako se tarife nastave eskalirati. To bi moglo dovesti do najgoreg tržišnog performansa od financijske krize 2008.-2009.
Prema najnovijim analizama Gartnera i IDC-a iz 2025. godine, globalno IT tržište suočava se s izazovima uzrokovanim novim carinama uvedenim 4. ožujka 2025., što utječe na prodaju roba i usluga u IT sektoru.
Prema IDC-u uvođenje dodatnih carina od 10% od strane SAD-a na kineske proizvode povećava rizik od smanjenja potrošnje u IT sektoru. Iako je početna prognoza rasta IT potrošnje za 2025. iznosila 9%, IDC upozorava da bi produžene trgovinske napetosti mogle smanjiti taj rast na sredinu raspona od 4% do 9%. Tvrtke su u stanju iščekivanja, a puni učinci carina mogli bi se osjetiti u narednim mjesecima.
S druge strane, Gartner u svojoj prognozi iz siječnja 2025. predviđa da će globalna IT potrošnja dosegnuti 5,61 trilijun dolara u 2025., što predstavlja rast od 9,8% u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, ističu da će značajan dio tog povećanja biti usmjeren na pokrivanje povećanih cijena postojećih proizvoda i usluga, a ne nužno na nova ulaganja. Segmenti poput podatkovnih centara, uređaja i softvera očekuju dvoznamenkasti rast, dijelom zbog ulaganja u hardver povezan s generativnom umjetnom inteligencijom (GenAI).
IDC je revidirao svoju prognozu rasta globalne IT potrošnje s 10% na 5% za 2025. godinu zbog tarifa uvedenih u travnju. Očekuje se da će tarife izravno utjecati na smanjenje potrošnje za hardver i IT usluge. Osim toga, IDC upozorava na mogućnost globalne recesije koja bi mogla dodatno smanjiti investicije u tehnologiju.
IDC upozorava da tarife imaju direktan inflacijski učinak na cijene tehnologije, posebno u SAD-u. Cijene hardvera, poput uređaja za pohranu podataka, mrežne opreme i računala, rastu zbog povećanih troškova proizvodnje i poremećaja u opskrbnim lancima. Softver i usluge također trpe indirektne posljedice jer pružatelji usluga moraju prilagoditi cijene kako bi pokrili povećane infrastrukturne troškove.
Opskrbni lanci su značajno pogođeni jer proizvođači nemaju dovoljno vremena za prilagodbu novim uvjetima. IDC ističe da su opskrbni lanci za hardver posebno osjetljivi zbog kratkih proizvodnih ciklusa i niskih zaliha. Disrupcije dodatno otežavaju planiranje i povećavaju troškove.