https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / vodafone-je-postigao-200-milijuna-aktivnih-iot-veza

Vodafone je postigao 200 milijuna aktivnih IoT veza

Vodafone tvrdi da je postigao 200 milijuna aktivnih IoT veza. Taj broj odražava brzo širenje operatera u tom području tijekom posljednjih pet godina.

Vodafone je došao do brojke od 200 milijuna veza s monitorom za praćenje zdravlja srca. U ažuriranju svog IoT razvoja, tvrtka je izjavila da je broj povezanih uređaja više nego udvostručen u posljednjih pet godina. Značajan dio ovog rasta dolazi iz Njemačke, gdje se nalazi više od četvrtine svih veza.

Dodatno, tvrtka je istaknula potencijal IoT tehnologije u povećanju učinkovitosti i održivosti, napominjući da više od polovice svojih aktivnih veza podržava korisnike u smanjenju emisija. To uključuje automatizirano praćenje elektroenergetskih mreža, praćenje potrošnje energije u pametnim zgradama i upravljanje prometom radi smanjenja gužvi. Vodafone-ova IoT mreža također podržava upotrebe poput sprječavanja krađa vozila, praćenja industrijskih sredstava i otkrivanja prirodnih katastrofa.

Vodafone je naglasio usvajanje integrirane SIM tehnologije kao ključnog dijela svog IoT nastojanja, jer je omogućila implementaciju u velikim razmjerima, poput praćenja paketa i pametnog mjerenja. Ova tehnologija ugrađuje povezivost izravno u čipsete u trenutku proizvodnje uređaja, pri čemu operater smatra ovaj pristup ključnim za pojednostavljenje logistike, smanjenje troškova i ubrzanje aktivacije.

U kontekstu tržišta IoT-a, važno je napomenuti da se očekuje nastavak rasta ove tehnologije, osobito s obzirom na njen potencijal za poslovnu transformaciju, optimizaciju resursa i smanjenje negativnog utjecaja na okoliš. IoT rješenja, poput onih koje nudi Vodafone, postaju sve važnija u različitim sektorima, od energetske učinkovitosti do industrijske automatizacije, čime stvaraju nove prilike za inovacije i održivost.

Broj povezanih IoT uređaja globalno je porastao za 13 posto na godišnjoj razini, dosegnuvši preko 18 milijardi uređaja do kraja 2024. godine. Cellular IoT veze dosegnule su približno 4 milijarde do kraja 2024., potaknute tehnologijama poput NB-IoT i Cat-M. Globalna potrošnja na IoT u poduzećima porasla je za 10 posto u 2024., što je najniža stopa rasta u posljednjem desetljeću. Softverska rješenja, poput SaaS i IaaS, bilježe snažan rast od preko 20 posto na godišnjoj razini, dok je hardverski segment zabilježio pad od 8 posto.

IoT tržište pokazuje znakove oporavka nakon sporog rasta u 2024., s ubrzanjem u softverskim segmentima i povećanom primjenom tehnologija poput eSIM-a, edge computinga i AI-a. Istovremeno, sigurnosni izazovi ostaju ključna briga, posebno za povezane uređaje. Očekuje se da će inovacije u povezivosti (poput RedCap tehnologije) dodatno oblikovati tržište u narednim godinama.